Bełchatów. Jacek Bakalarczyk wicestarostą. W zarządzie powiatu Plus i PiS, ale bez Waldemara Wyczachowskiego. [ZDJĘCIA]

Bełchatów. Jacek Bakalarczyk został nowym wicestarosta bełchatowskim. W zarządzie powiatu zasiądą także Marek Jasiński z Plus - Porozumienie (członek etatowy), Radosław Herudziński oraz Leszek Maciaszczyk (obaj PiS). Wybrano także wiceprzewodniczących rady. To Renata Skalska (Plus – Porozumienie) oraz Krzysztof Rybak (PiS). Zaskoczeniem może być fakt, że do zarządu nie dostał się Waldemar Wyczachowski – choć jego kandydatura została zgłoszona.

Bełchatów. Radni powiatowi wybrali dziś zarząd powiatu oraz wiceprzewodniczących rady. To, kto znalazł się w prezydium i zarządzie to odzwierciedlenie nowej koalicji między PiS, a Plusem (a właściwie Plusem - Porozumienie), choć przyznać trzeba, że partner PiS musiał się zadowolić minimalistyczna wersją koalicyjnych profitów.

Wicestarostą został Jacek Bakalarczyk z PiS, kojarzony z frakcją sympatyzującą ze stronnictwem Konrada Koca. Za jego kandydaturą głosowało 14 radnych, przeciwko było 7 (1 głos był nieważny, w głosowaniu brało udział 22 radnych).

Do zarządu powiatu weszli także: Marek Jasiński (15 głosów za, 7 przeciw), Radosław Herudziński (14 głosów za, 8 przeciw) oraz Leszek Maciaszczyk (13 głosów za, 9 przeciw ). Kandydatura tego ostatniego została zgłoszona w ramach„dogrywki”, którą trzeba było ogłosić, gdy akceptacji większości radnych nie uzyskał Waldemar Wyczachowski. Byłego starostę poparło 8 radnych, przeciwko było 14.

To oznacza, że PiS-owi przypadła lwia część koalicyjnego tortu. Mają starostę (Dorota Pędziwiatr wybrana niemal 2 tygodnie temu), wicestarostę oraz dwóch członków zarządu. Oprócz tego przewodniczącego rady (Sławomir Malinowski) i jednego z wiceprzewodniczących. Na Krzysztofa Rybaka głosowało 13 radnych. O jeden głos więcej zdobyła druga wiceprzewodnicząca, Renata Skalska z Plus – Porozumienie).

To, że Waldemar Wyczachowski (reprezentujący przecież "macierewiczowską" frakcję w lokalnym PiS) nie dostał się do zarządu, było zaskoczeniem dla wszystkich, oprócz samych radnych PiS. W kuluarach mówiło się, że były już starosta wiedział, że takie właśnie może być rozstrzygnięcie, ale postanowił zaryzykować. Również po to, jak domyślają się jego partyjni koledzy, żeby jasno pokazać partyjnej górze, jaki jest układ sił w radzie.

Otwartym pytaniem pozostaje na razie kwestia tego, jak politycznie pozbiera się teraz Ziemia Bełchatowska, która znalazła się poza koalicyjną burtą w powiecie. Co gorsza, profitów raczej nie może się też spodziewać w mieście. Tam w radzie również rządzi koalicja Plus - PiS, a prezydent Mariola Czechowska nie daje żadnych sygnałów, z których mogłoby wynikać, że rzuci koło ratunkowe czy to Grzegorzowi Gryczce, czy innym politykom Ziemi.

Ewa Drzazga

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.12.2018, 20:33

Może poprostu chcemy wiedzieć komu z naszych podatków płacimy wysokie wynagrodzenie.

06.12.2018, 16:59

Szanowny Panie vicestarosto, napisz Pan krótko o swoim wykształceniu i uspokój wreszcie tych napinaczy internetowych.

06.12.2018, 11:34

Nie chcecie uznawać ludzi z wykształcenie. Motywujecie, że z zawodówka tez może być specjalistą. No to zamiast do lekarza idźcie do felczera.Zamiast do prawnika - adwokata - idźcie do jakiegokolwiek "móndrali" aby wam doradził, pokierował, pomógł załatwić sprawę. Po Bakalarczyku i innych widać, że to stanowisko nie dla specjalisty ale dla partyjniaka. Pójdziecie do Niego z problemem lokalnym to usłyszycie" No wicie, rozumicie". Potwierdza się zasada. "Może i mierny, ale partii wierny" Potem będziecie narzekać, że nic się powiat nie rozwija. Może Bakalarczyk na sołtysa jest dobry, ale poza wiejskie opłotki nie powinien wychodzić. Życie wymaga specjalistów. A samo uczestnictwo na dożynkach i imprezach plenerowych, na których są toasty integracyjne to za mało aby być na stanowisku wicestarosty. Nie ma już w powiecie ludzi wykształconych, obeznanych w prawie samorządowym? No to w takim razie trzeba powiat zawierzyć Matce Boskiej - Bełchatowskiej

06.12.2018, 10:03

Moim zdaniem nawet na przewodniczącego się nie nadaj, ale nie o wykształcenie mi chodzi. Mazowiecki był premierem, a miał tylko średnie wykształcenie. Znam wielu, którzy mają wyższe, a rozumu za grosz. i nie mówię o tych co kończyli śmieszne filie czy "uczelnie" z Często, czy Btowa.

06.12.2018, 09:50

Abstrahując od wykształcenia pana Bakalarczyka a idąc waszym tokiem rozumowania, kandydat na prezydenta nijaki pan Wysocki nie ma matury ani studiów. Taki człowiek wg Was jest odpowiedni na piastowanie fotela prezydenta?

06.12.2018, 09:49

Panie Bakalarczyk i proszę zrobić teraz porządek, tak jak rozmawialiśmy, z Naturą i Miszelami.

06.12.2018, 09:27

P.Bakalarczyk to przykład dla młodzieży że nie trzeba się uczyć aby załapać się na stanowisko.Wystarczy jeżdzić po dożynkach czy odpustach i krzyczeć ,nie zawsze z sensem ale aby bylo słychać.I tak kierowca z kat.C został wice-starostą.A w PGM-ie nie ma kto jeżdzić na akcji zima.

06.12.2018, 09:08

W PGM-ie szampany strzelały:)

06.12.2018, 08:51

Już widać kto jest po szkołach po stylu pisania. Buraki po szkołach po czynach go poznacie. Już trzęsiecie dupami i wydzwaniacie kto to jest. Niektórzy żyją jeszcze w PRL i myślą że jak ma już szkołę wyższą to już mu się wszystko należy. Teraz trzeba znać się na rzeczy albo mieć chęci się tego nauczyć a nie brać pieniądze za siedzenie w pracy.

06.12.2018, 08:09

a może ci wszyscy, którzy wyśmiewają Pana Bakalarczyka podpiszą się z imienia i nazwiska oraz napiszą jakież to mają wykształcenie.

05.12.2018, 23:41

po takich "wyborach" PIS już przegrał wybory do Europarlamentu i wybory do sejmu.

05.12.2018, 21:56

Archiwista UJ dupka boli, że on zotał wicestarostą? Ludzie ogarnijcie sie..

05.12.2018, 20:44

Bakalarczyk to ten co na rynku jeszcze nie tak dawno zbierał od kramarzy placowe? Co był zwykłym robotnikiem w PGM? Jakie on ma kwalifikacje do tego aby mu powierzyć tak poważne zadanie? Czy on ma przynajmniej zawodówkę? Jeśli tak to w jakim kierunku?

05.12.2018, 20:31

syn Ryszarda się zakiwał.

05.12.2018, 20:20

Starostwo prowadzone wreszcie przez ludzi pracujących dla Bełchatowa.

05.12.2018, 20:09

Kto jest za Radomskiem niech idzie do Radomska. Powodzenia Waldi ;)

05.12.2018, 20:08

takie są konsekwencję. Prawidłowa ocena pracy starosty, którego cieżko było zastać w urzędzie, podobnie jak Naturę, a przecież powinni być takimi samymi pracownikami jak i my. Brawo radni.

05.12.2018, 19:56

Kto to jest ten Bakalarczyk? Czy to prawda, że to doktor prawa? Przybliżcie sylwetkę!

05.12.2018, 18:02

Mierny, bierny ale wierny,i burak

05.12.2018, 15:39

Niestety, pomocne komentarze zosi i do jadzi, niewiele nowego wniosły, jeśli chodzi o wykształcenie pana Bakalarczyka!

05.12.2018, 13:22

Doświadoczny pracownik PGM-u, ale także społecznik od 2006 roku, który zrobił dużo dla Gminy Bełchatów jako radny oraz przewodniczący. POZDRAWIAM mieszkanka Gminy BEŁCHATÓW
Gratuluje!!!!

05.12.2018, 12:38

Pan Bakalarczyk to bardzo doświadczony pracownik PGM-u.

05.12.2018, 11:28

gratki dla Matysa i ekipy

05.12.2018, 10:55

Popieram post Jadzi!
Proszę o przybliżenie sylwetki pana wicestarosty z pisu! My, ciemny lud, mamy prawo wiedzieć kto będzie o wszystkim decydował w naszym imieniu!

05.12.2018, 10:35

Kto to jest ten Pan Bakalarczyk?Może krótki życiorys poda redaktorka tego artykułu bo chciałabym wiedzieć co za talent został wybrany?Przynależnośc do PIS to nie wykształcenie.Jeżeli to jakiś przyuczony do stołka zawodnik to już nigdy na wybory nie idę.Sram taką demokrację wyborczą.