Bełchatów. Dworzec będzie taki sam, ale inny. Ma być nowy, tańszy projekt. Kiedy podjadą tam autobusy?

Bełchatów. Węzeł przesiadkowy z dworcem przy ul. Czaplinieckiej będzie miał zmieniony projekt. Trzeci przetarg na budowę tego obiektu zostanie unieważniony. Wartość kosztorysowa tej inwestycji to 6 mln 820 tys. zł, tymczasem jedyny chętny, który stanął do przetargu, zażądał za swoje prace niemal 10 mln zł.

- W tym momencie trwa zmiana projektu i będziemy węzeł przesiadkowy budować z własnych środków - mówi prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska. - Jesteśmy przekonani, że środki, które mamy zabezpieczone z własnej puli (bez uwzględnienia unijnej dotacji czyli niepełna 2 mln zł - przyp. red), będą wystarczające, żeby taki obiekt wybudować. Nie będzie to oczywiście budynek pasywny - dodaje Mariola Czechowska zwracając uwagę, iż w magistracie liczą, że koszt inwestycji będzie się po zmianach zamykał w kwocie około 4 mln zł.

Jak podkreśla wiceprezydent Bełchatowa, Ireneusz Owczarek, mimo przeprojektowania budynek będzie wyglądał mniej więcej tak samo, jak na wizualizacjach, które demonstrowano już w ubiegłym roku. Nowy projekt nie będzie uwzględniał elementów związanych z technologią pasywną tj. pomp ciepła i elementów fotowoltaiki, które w głównym stopniu generowały koszty, ale one też decydowały o tym, że inwestycja otrzymała unijne dofinansowanie. Jednocześnie podkreśla, że w tym wypadku gospodarność nakazuje rezygnację z dotacji na rzecz tego, by węzeł przesiadkowy mógł powstać za racjonalne pieniądze.
- Chcemy natomiast przygotować dwa warianty projektu - dodaje Ireneusz Owczarek. - Chcielibyśmy, aby jeden z nich zakładał możliwość zamontowania solarów na dachu budynku dworca - dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: POWSTANIE PARKING ŚRÓDMIEJSKI

Prezydent Czechowska szacuje, że za 3-4 miesiące miasto powinno móc podpisać umowę z wykonawcą węzła przesiadkowego (1,5 miesiąca potrzeba na nowy projekt i uzyskanie pozwolenia budowlanego, około 2-3 miesięcy na przeprowadzenie przetargu). Optymistyczny wariant zakłada, że roboty mogłyby tam ruszyć w sierpniu. Same prace będą musiały potrwać kilka miesięcy.
- Zależy nam na tym, żeby wszystkie pomieszczenia, które tam zostały przewidziane w pierwotnym projekcie, pozostały bez zmian - dodaje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: DWORZEC ZA 10 MLN ZŁ? TYLE CHCĄ FIRMY

Na działce, na której ma powstać węzeł przesiadkowy, już zostały wycięte drzewa tak, by wykonawca mógł rozpocząć roboty od razu, jak tylko zostanie podpisana umowa.

CZYTAJ TEŻ: REWITALIZACJA PLACU WOLNOŚCI. WIZUALIZACJE MOŻNA OBEJRZEĆ NA OGRODZENIU

Ewa Drzazga

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.04.2018, 15:08

Tym sweterkiem nalezalo glowe owinac. Stylizacja na miare Oscara.

24.04.2018, 21:36

na pewno na ciebie plusiaku nie zagłosuje

24.04.2018, 18:54

BAAL I ASMODEUSZ już zagnieździli się w tym mieście

24.04.2018, 11:05

Ale się chłopaki z PLUSa zmobilizowali. Przypomnę zamkniętą Galerię i wasza ekipa sprzedała dworzec.

24.04.2018, 09:47

Trudno zliczyć, który to już dowód totalnej niekompetencji, a do tego ignorancji tej władzy... Ludzie, zmobilizujmy się na wybory, zróbmy mega frekwencję i zmiećmy ich do zera z bełchatowskiej sceny politycznej!!!

23.04.2018, 22:40

NAUCZYCIELE CHĘTNIE STARUJĄ WE WSZELKICH WYBORACH BO MAMAJ DUZO CZASU, PROSTE

23.04.2018, 21:14

Straszne są te włosy

23.04.2018, 20:34

Czy Wasz kamerzysta - fotograf oddający zdjęcia + płytę daje Wam paragon - czy to kolejna szara strefa gdzie nie są płacone podatki.
W tym roku poproście o paragon.

23.04.2018, 19:35

Jedyne co potrafią robić to wycinać drzewa. Może ten "dworzec" to tylko przykrywka do tego by pozbawić bełchatowian kolejnych "zielonych płuc" miasta.

23.04.2018, 19:05

A może w Zelowie zrobicie ten dworzec? W normalnych miastach dworce są w centrum miasta, a nie przy szpitalu położonym przy wąskiej, wiecznie zatłoczonej ulicy.
Co się dzieje z placem pod dworcu przy ul. Sienkiewicza?

23.04.2018, 19:00

pis...dowskie ..erwo precz i żebym nigdy was nie oglądał w tym mieście, władza z lat 2014-2018 to najgorsza w historii tego miasta, lepszy już jest sam Belzebub rodem z piekła niż te pisowskie cudaki. won i precz raz na zawsze z tego miasta pisowskie nasienie...

23.04.2018, 16:54

Mariola zmień fryzjera

23.04.2018, 16:03

Marnują unijne pieniądze, a później mówią że unia to i tamko, una beee. A sami są sobie winni. I tak jest w całym kraju.

23.04.2018, 15:49

zero jakichkolwiek kompetencji...

23.04.2018, 15:46

Wybory już niedługo, trzeba podziękować tym osobom

23.04.2018, 15:42

Tyle dworcem się zajmuje (Owczarek) i nie odróżnia solarów od PV ( fotowoltaika). Wstyd Solarze.

23.04.2018, 15:36

Pani prezydent w pośpiechu nie zdażyła ubrać sweterka?

23.04.2018, 15:07

Proponuję jabłoniowy dworzec... Taniej będzie.

23.04.2018, 15:00

Mariola walczy w kisielu
Może zobaczysz dziś
Wypręży się rozebrana jak żelkowy miś
Mariola walczy w kisielu
Robi najlepszy show
Jeżeli trochę poczekasz zobaczysz ją

Walczy daleko od domu,
By nie poznano jej
Nie mówi o tym nikomu -
Nie zrozumieli by jej
Mariola walczy w kisielu
Jutro ucieknie stąd
Łatwiejsze życie niż wczoraj -
Pasjonuje i ją

Do wczoraj stała za ladą
Nie miała prawie nic
Czasami kisiel sprzedała -
Z tego nie można żyć
Mariola powie po walce
Do koleżanki swej,
Że nigdy nie tknie kisielu -
Nie proponuj jej

(TEKST: SEX BOMBA)

23.04.2018, 14:51

To jest dramat... Jak można wywalic 2 mln z unii bo ktoś nie potrafi zaprojektować budynku...... Ludzie niech już będą wybory bo to jest dramat