Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Dekomunizacja - kolejna odsłona. Czy ul. 9 Maja uda się zamienić na 9 Maja?

Maciej Wiśniewski
Maciej Wiśniewski
Bełchatów. Dekomunizacja nazw ma swoją kolejną odsłonę. Czy uda się fortel zamiany ul. 9 Maja na 9 Maja? IPN prześwietlił wszystkie nazwy ulic, placów i rond w Bełchatowie i kolejne zmiany są nieuniknione.

- Jeśli radni złożą taki projekt, będzie procedowany - mówi Elżbieta Naturalna, szefowa Rady Miejskiej o pomyśle zmiany nazwy ul. 9 Maja na 9 Maja, jako Dnia Unii Europejskiej.

Były starosta Jarosław Brózda, który w październiku złożył projekt uchwały, by ul. 9 Maja zastąpić patronem w osobie rotmistrza Pileckiego, taką argumentację uważa za kuriozum.

- To jest sytuacja, jak z filmów Barei, czyli zmiana bez zmiany - podkreśla. - Można to spuentować tak, „wczoraj Moskwa, dziś Bruksela”. Mamy tylu bohaterów, takich jak Pilecki, ale jeśli ktoś wnioskował o zmianę to dlaczego nie na 3 Maja - dodaje.

Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Patriotyczna „Razem” podkreśla, także, iż zwrócił się do IPN z pytaniem o ul. 9 Maja. I jego zdaniem wykładnia instytutu jest oczywista. Data ta upamiętniała zwycięstwo Armii Czerwonej, które dla Polski żadnej wolności nie przyniosło i powinna być zmieniona.

- IPN rozróżnia nazwy, które powinny być zmienione i takie, którym należy zmienić określenie - podkreśla. - 9 Maja powinna być zmieniona na inną nazwę.

Zmienione znaczenie powinien mieć plac Wolności. Przed II wojną światową był to pl. Marszałka Piłsudskiego, który komuniści przemianowali w 1948 roku na pl. Wolności, odnosząc się do triumfu wojennego. Jak podkreśla Jarosław Brózda z wykładni IPN wynika, że nazwa może pozostać, ale należy zmienić jej znaczenie. Doskonałą okazją będzie przyszłoroczna, setna rocznica odzyskania niepodległości. Pl. Wolności miałby się odnosić właśnie do 11 listopada 1918 roku.

Ale to nie koniec możliwych zmian nazw. SIP „Razem” wystąpiło bowiem do IPN o zbadanie wszystkich ulic, placów i rond w mieście.

- Zdaliśmy sobie trud, aby wypisać wszystkie nazwy - podkreśla Jarosław Brózda.

Na zmianę muszą szykować się mieszkańcy i ci, którzy prowadzą firmy przy ul. 19 Stycznia. Argumentacja jest w tym przypadku identyczna, jak przy ulicy 9 Maja. Wyzwolenie Bełchatowa przez Armię Czerwoną wyzwoleniem prawdziwym nie było.

Jeśli do końca sierpnia nazw nie zmieni RM, będzie to mógł zrobić wojewoda. Jarosław Bró-zda ul. 19 Stycznia chce zamienić na Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie.

Na ideksie ulic zakazanych może znaleźć się też ul. Wieczorkiewicza.

To wąska uliczka, rozdzielająca osiedla Wolność i 1000-lecia. Jej patron Józef Wieczorkiewicz był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Bełchatowie w latach 1952-1968. W tym przypadku trwa kwerenda w IPN. Instytut sprawdza, czy Wieczorkiewicz może być patronem ulicy, czy nie.

Imieniem Ryszarda Kaczo-rowskiego Jarosław Brózda chciał nazwać Powiatowe Centrum Sportu.

Starosta Waldemar Wyczachowski widzi dla byłego prezydenta na uchodźctwie miejsce jako patrona Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łękawie. Decyzji jednak nie ma, podobnie jak w przypadku tytułu Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego dla Ludwika Danielaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto