Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów: Brakuje krwi, trzeba przekładać zabiegi

Maciej Wiśniewski
Punkty krwiodawstwa czekają na chętnych, którzy chcą oddać krew
Punkty krwiodawstwa czekają na chętnych, którzy chcą oddać krew Ewa Drzazga
Bełchatów: Brakuje krwi w szpitalu w Bełchatowie i w piotrkowskich placówkach. Szpitale apelują o pomoc Bez krwi nie można przeprowadzić wielu operacji

- Latem zawsze jest problem, ale w tym roku wyjątkowo duży, właśnie dostaliśmy informację, że żadnej krwi z ujemnym Rh nie dostaniemy - mówi Małgorzata Sadzińska z pracowni serologicznej Szpitala im. Jana Pawła II w Bełchatowie. - Niestety, mieliśmy już kilka przypadków, kiedy trzeba było odwołać planową operację, ponieważ brakowało krwi. Pacjenci się denerwują, ich pobyt w szpitalu się wydłuża, ale nic nie możemy na to poradzić - dodaje.

Największy problem dotyka pacjentów urologii i ortopedii, to głównie planowane zabiegi z tych oddziałów trzeba przekładać. Problem mają też pacjenci z anemią, w przebiegu chorób nowotworowych, którzy są leczeni krwią. - Dostają jedną, dwie jednostki, a na kolejne muszą poczekać - podkreśla Sadzińska.

Co prawda latem krwi zawsze jest mniej, ale w tym tygodniu nastąpił prawdziwy krach. Na szczęście na razie nie brakuje krwi dla operacji ratujących życie.

- Bank krwi nie może być pusty, rezerwy mamy, ale niedobory są duże - mówi Danuta Kotlicka z punktu krwiodawstwa w Bełchatowie.

Podobny problem mają Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika oraz Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie. Obie placówki uzupełniają zapasy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, problem w tym, że tam też są spore braki.

- Nasz szpital ma własny bank krwi przy pracowni immunologii transfuzjologicznej. W tej chwili zapotrzebowanie na krew jest dużo większe niż ta ilość, którą mamy. Latem niemal codziennie przeprowadzane są transfuzje - mówi Ewa Tarnowska-Ciotucha, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.

Jak dodaje, w wakacje mniej krwiodawców decyduje się oddać krew, nigdy jednak nie było sytuacji, że pacjent jej nie otrzymał. W sytuacjach alarmowych mobilizowana jest też rodzina pacjenta, która może pomóc oddając krew do punktu pobrań mieszczącego się przy Al. Armii Krajowej.

- Krew jest niezbędna zwłaszcza przy operacjach jamy brzusznej, jelit i przy wszelkich chorobach pokarmowych - mówi Zbigniew Kococik, ordynator z piotrkowskiego szpitala wojewódzkiego. - Zawsze musimy mieć zabezpieczoną krew, nawet jeśli podczas operacji z niej nie skorzystamy.

Bank krwi ma też Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej. Jak mówi Aneta Wrońska, kierownik laboratorium, przechowywane są w nim rezerwy krwi oraz jej składników.

- Najbardziej brakuje krwi grupy O RhD ujemny - dodaje Aneta Wrońska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto