Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Badania kliniczne w szpitalu wojewódzkim to duża szansa dla chorych pacjentów

Grzegorz Maliszewski
W bełchatowskim szpitalu po raz pierwszy w historii będą prowadzone badania kliniczne
W bełchatowskim szpitalu po raz pierwszy w historii będą prowadzone badania kliniczne Archwium
Po raz pierwszy w historii w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II będą prowadzone badania kliniczne. To duże korzyści dla pacjentów, którzy zgłoszą się do programu. Dzięki badaniom mogą bowiem uzyskać dostęp do nowych form terapii.

Możliwość zastosowania skutecznego sposobu leczenia choroby, dostęp do leczenia, które jest mało powszechne oraz bezpłatna ponadstandardowa opieka medyczna. To największe korzyści jakie płyną dla pacjentów bełchatowskiego szpitala z wdrażanego właśnie, po raz pierwszy w historii placówki, programu badań klinicznych.

- W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat postęp w medycynie, w tym opracowanie wielu nowych leków i terapii, sprawił, że dziś potrafimy poradzić sobie z chorobami, które do niedawna były nieuleczalne. Dziś, bełcha-towski szpital chce w ten rozwój dołożyć swoją cegiełkę - mówi Katarzyna Babczyńska, rzecznik prasowy szpitala.

Czym są badania kliniczne? To programy badań nad lekami, które są prowadzone z udziałem pacjentów. Mają na celu określenie czy nowa forma terapii leczniczej jest bezpieczna i skuteczna dla chorego. Jak informuje bełchatowski szpital, badania kliniczne mogą również pełnić funkcję profilaktyczną, służąc m.in. sprawdzania nowych metod zapobiegania chorobom. Podczas badań określane są bowiem nowe sposoby zapobiegania, diagnozowania lub leczenia poszczególnych schorzeń.

- Rekrutację prowadzą nasi specjaliści według wyznaczonych norm, program jest obecnie na etapie wdrażania - mówi Katarzyna Babczyńska. - Szczegółów odnośnie zainteresowania badaniami mieszkańców i tego w jakich przypadkach chorób są prowadzone, nie możemy ujawniać. W celu uzyskania bliższych informacji, zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny.

Czy badania są bezpieczne dla tych, którzy się na nie zapiszą? Szpital zapewnia, że odbywają się one zgodnie z przepisami unijnymi oraz po uzyskaniu zgody Komisji Etyki Badań Klinicznych. Udział pacjenta w badaniu klinicznym jest dobrowolny. Osoba zainteresowana udziałem w takim programie badań zgodę na nie może otrzymać dopiero po uzyskaniu kompleksowej, rzetelnej i całościowej informacji o stanie swojej choroby, możliwościach leczenia, spodziewanych korzyściach i niebezpieczeństwach związanych z niestandardową formą leczenia - informuje bełchatowski szpital i zaznacza, że pacjent może w każdej chwili zrezygnować z udziału w badaniu. W szpitalu w Bełchatowie będą realizowane późniejsze fazy badań klinicznych, podczas których ma być stosowany lek, który wcześniej przeszedł odpowiednie testy.

- Zapewniam, że pacjenci nie są tutaj królikami doświadczalnymi. Celem tych badań jest znalezienie jak najlepszego i bezpiecznego leku dla pacjentów - mówi Babczyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto