Aż dziewięć nowych firm zainwestuje w tym roku w kleszczowskich strefach

Artykuł sponsorowany
Po kilku latach stagnacji związanej m.in. z kryzysem gospodarczym i niejasną sytuacją polityczną w gminie, to może być przełomowy rok dla kleszczowskich stref przemysłowych. W tym roku na terenie bogatej gminy zainwestuje aż dziewięć firm.

- Dla inwestorów bardzo ważny jest klimat dla przemysłu, a niestety obecnie w naszej gminie jest to przedmiotem rozgrywek politycznych - mówi Andrzej Szczepocki, prezes Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. - Jednak pomimo problemów, robimy co w naszej mocy, aby przyciągać firmy do Kleszczowa. W tym roku będzie widać szczególnie tego efekty - dodaje.

W drugim półroczu tego roku w strefie przemysłowej w Bogumiłowie odlewnię i walcownię aluminium, których budowa kosztowała 80 milionów euro, ma oddać do użytku firma Eko-Świat. W ogromnych halach o powierzchni kilku hektarów będzie produkowane aż 120 tysięcy ton blachy rocznie. Zakład docelowo planuje zatrudnić w sumie 250 osób. Pierwszy etap rekrutacji rozpoczęto już jesienią ubiegłego roku. Do pracy poszukiwani są absolwenci po kierunkach: mechanika, elektronika, elektrotechnika i automatyka.

Na wiosnę ma ruszyć budowa Zakładu Przetwarzania Odpadów, opartego na technologii pirolizy, który ma stanąć również w Bogumiłowie. Fabrykę, która w oparciu o nowoczesne technologie odpady komunalne ma zamieniać najpierw na gaz, a później na prąd, stawia za ponad 200 milionów zł kleszczowski Eko-Region.
Kolejną firmą, która w tym roku zainwestuje w gminie Kleszczów, jest amerykański Sponcel.
- Firma czeka na wydanie dokumentów pozwolenia na budowę. Najprawdopodobniej wiosną rozpoczną się pierwsze prace - mówi Andrzej Szczepocki.

Zakład ma produkować gąbki z celulozy. Wśród odbiorców będzie m.in. włoska firma Arix, działająca już w strefie w Kleszczowie, zajmująca się produkcją środków czystości. Hale, które powstaną, zajmą powierzchnię 6 ha.
W Kleszczowie w tym roku hale produkcyjne chce budować także firma Epicom, która zajmuje się wytwarzaniem produktów higienicznych (m.in. papieru toaletowego, ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych). W kle-szczowskich strefach zainwestuje też w najbliższych miesiącach hiszpańska firma Metal-Eclipe, specjalizująca się w remoncie obrabiarek.

W strefie w Bogumiłowie w tym roku ma rozpocząć się budowa pierwszej w Polsce rafinerii, w której będzie produkowana ekologiczna benzyna ze spirytusu gorzelnianego. Fabrykę ma wybudować lubelska firma Ekobenz, która otrzymała z Unii Europejskiej ponad 20 milionów zł na pilotażową inwestycję. Paliwo produkowane w gminie Kleszczów ma być pierwszym tego rodzaju w Polsce i ma zrewolucjonizować rynek paliw w kraju. Ekologiczne paliwo ma mieć wartość opałową podobną do tradycyjnej benzyny powstającej na bazie ropy naftowej. Na rynku ma być stosowane w postaci domieszek do paliw.

W drugiej połowie roku budowę fabryki z kolei rozpocznie polska firma GeoDrill, która będzie produkować elementy do urządzeń wiertniczych stosowanych przy pracach poszukiwawczych gazu i ropy naftowej. Ostatnim z inwestorów, który zacznie budowę w 2014 roku, jest TTT-Energy, która planuje produkować z elementów biomasy nowoczesne paliwo alternatywne.

Grzegorz Maliszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto