Archidiecezja łódzka najmniej religijna w kraju. Pustki w kościołach są największe na łódzkim Widzewie

Archidiecezja Łódzka jest kolejny raz najmniej religijna w kraju. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na niedzielnych mszach św. pojawia się zaledwie 24,6 proc. wiernych. Średnia dla kraju to 38,3 proc.
 Maciej Stanik/archiwum Polska Press

ISKK ogłosił wyniki dorocznego badania religijności Polaków. Podał dane dotyczące tzw. dominicantes i communicantes, czyli wiernych obecnych na mszach św. i przystępujących do komunii. Badanie prowadzone było w jedną z jesiennych niedziel w 2017 r.

W całej Polsce na mszach św. obecnych było 38,3 zobowiązanych do tego wiernych. To więcej niż w poprzednim roku, gdy w kościołach było zaledwie 36,7 proc. wiernych.

W archidiecezji łódzkiej frekwencja wyniosła 24,6 proc. To najmniej w Polsce. Ostatnie miejsce archidiecezja łódzka dzieli jednak z diecezją szczecińsko-kamieńską, która ma identyczną, niską frekwencję.

Inne diecezje regionu łódzkiego mają więcej wiernych w kościołach. W diecezji łowickiej frekwencja na mszach wynosi 30,5 proc., radomska 39,8 proc., w diecezji częstochowskiej 33,7 proc., włocławskiej 35,2 proc. a w diecezji kaliskiej 45,1 proc.

Jednak dane zbiorcze nie mówią wszystkiego, bo tereny diecezji bardzo się różnią. W archidiecezji łódzkiej najmniej pobożni są mieszkańcy łódzkiego Widzewa. W niedzielę w kościołach pojawia się tam 18,7 proc. wiernych. To mniej niż co piąty mieszkaniec dzielnicy.

Najwyższą frekwencję w archidiecezji łódzkiej ma dekanat aleksandrowski (33 proc.). Jednak tu od lat frekwencję w kościołach zawyżają nowi przybysze z Łodzi, którzy nie są jeszcze odnotowani w parafialnych księgach.

Tradycyjnie najbardziej religijne są okolice Wolborza ( frekwencja w dekanacie wynosi 32,8 proc.) oraz Tomaszów Mazowiecki (32,2 proc.)

MT

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.01.2019, 21:38

U mnie w kościele jest na prawie każdej Mszy pełen kościół. To bardziej zależy od tego jak dana parafia funkcjonuje i jak się angażuje, teraz ludzie są coraz mniej przywiązani do parafii miejsca a chodzą tam, gdzie księża się starają.

13.01.2019, 10:39

Chociaż raz mogę być dumny że jestem z łódzkiego (y)

10.01.2019, 17:34

I tak trzymać wierny narodzie już nie będą się znęcać nad dziećmi na religii.Mój wnuk przed bierzmowaniem to musiał się zrywać o 5,00 zeby na roraty iść i potem prosto do szkoły na drugi koniec miasta.Od tej pory nie chodzi do kościoła.

10.01.2019, 03:15

Łódź - liderem nowoczesności i oświecenia.

09.01.2019, 22:08

Jestem z Widzewa ✌️

09.01.2019, 20:55

Dobra wiadomość. Tak trzymać 😀

09.01.2019, 20:24

Niech księża bardziej wtrącają się do polityki,niech rząd więcej przekazuje naszych pieniędzy Rydzykowi,niech wymigują się od kar dla pedofilów to kościoły będą zupełnie puste.

09.01.2019, 14:59

Na żydzewie najmniej bo oni do synagogi chodzą. Proste.

09.01.2019, 13:32

Współcześni faryzeusze... Zacytuję wam co Jezus mówił o faryzeuszach 2.000 lat temu. Mimo upływu czasu zaskakująco aktualne w odniesieniu do kleru rzymskokatolickiego?

Mt 23
1 Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. 3 Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. 4 Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. 5 Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. 6 Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. 7 Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. 8 Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. 9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. 10 Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. 11 Największy z was niech będzie waszym sługą. 12 Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.
15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.
16 Biada wam, przewodnicy ślepi, którzy mówicie: Kto by przysiągł na przybytek, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na złoto przybytku, ten jest związany przysięgą. 17 Głupi i ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, złoto czy przybytek, który uświęca złoto? 18 Dalej: Kto by przysiągł na ołtarz, to nic nie znaczy; lecz kto by przysiągł na ofiarę, która jest na nim, ten jest związany przysięgą. 19 Ślepi! Cóż bowiem jest ważniejsze, ofiara czy ołtarz, który uświęca ofiarę? 20 Kto więc przysięga na ołtarz, przysięga na niego i na wszystko, co na nim leży. 21 A kto przysięga na przybytek, przysięga na niego i na Tego, który w nim mieszka. 22 A kto przysięga na niebo, przysięga na tron Boży i na Tego, który na nim zasiada.
23 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. 24 Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!
25 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości. 26 Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.
27 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. 28 Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.
29 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych9, 30 i mówicie: "Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie byliśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków". 31 Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków! 32 Dopełnijcie i wy miary waszych przodków! 33 Węże, plemię żmijowe, jak wy możecie ujść potępienia w piekle?
34 Dlatego oto Ja posyłam do was proroków, mędrców i uczonych. Jednych z nich zabijecie i ukrzyżujecie; innych będziecie biczować w swych synagogach i przepędzać z miasta do miasta. 35 Tak spadnie na was wszystka krew niewinna, przelana na ziemi (...)

09.01.2019, 12:11

Ciągłe pomstowanie na wiernych uczestniczących w mszach, kolęda w blokach od 9.00 rano - dla kogo, bo nie dla ludzi pracy (większość pracuje od 7-16), problemy z załatwieniem jakiejkolwiek sprawy w kancelarii i wtrącanie się do polityki (ksiądz jako osoba prywatna normalny obywatel - tak, ksiądz jako reprezentant kościoła czyli nas, wspólnoty wyznaniowej - nie! I CZEGO SIĘ SPODZIEWAJĄ?????????????

09.01.2019, 10:51

To pewnie archidiecezja będzie też wysoko w rankingu pedofilii jak ujawnią.

09.01.2019, 10:30

Glapa jest nie do ruszenia.
Raz, że za dużo wie o Konusie i machloje mają wspólne.
Dwa, że prezesowi NBP każdy może skoczyć. Konus też. Ma kadencję do 2026.
Trzy, że Glapa to Płaszczak który zmienia żwirek w kuwecie.

Z drugiej strony - fatalny oddźwięk u ciemnego luda. Temat się rozdrapuje, co pięknie wykorzystuje PO - chcą zwolnienia zarobków w NBP z jawności.
Jak to wyjdzie na jaw, to ciemny lud oszaleje z zawiści a Pisowi tąpnie tak, że już się nie podniesie

08.01.2019, 20:11

Ludzie przeglądają na oczy, wystarczy przeczytać Pismo Święte by dojść do przekonania, że ta wielka nierządnica (cytując Apokalipsę) nie ma nic wspólnego z Jezusem Chrystusem. Że to tylko spółka z nieograniczoną nieodpowiedzialnością, maszynka do zarabiania pieniędzy. Ludzie wierzą w Boga ale z takim czymś nie chcą mieć nic wspólnego. Można znaleźć inny kościół bardziej wierny Ewangelii.
Polecam oglądać internetową telewizję Idź Pod Prąd, która regularnie mówi o prawdziwej twarzy tej wielkiej wszetecznicy.

08.01.2019, 20:04

peowskie s xlodzieie I klamcy