Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antoni Macierewicz: elektrownia atomowa w Bełchatowie, ale dopiero po wyczerpaniu zasobów węgla brunatnego

Redakcja
Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS uważa, że w Bełchatowie elektrownia atomowa powinna powstać, dopiero po wyczerpaniu zasobów węgla brunatnego.
Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS uważa, że w Bełchatowie elektrownia atomowa powinna powstać, dopiero po wyczerpaniu zasobów węgla brunatnego. Karolina Misztal
„Po zrealizowaniu obecnie rozwijanych kopalń, zwłaszcza węgla brunatnego w Bełchatowie (...), trzeba mieć zapewnioną perspektywę budowy elektrowni atomowej” - powiedział w Radiu Wnet Antoni Macierewicz.

Macierewicz, poseł z okręgu piotrkowskiego, jest pierwszym politykiem PiS, który oficjalnie przyznał, że Bełchatów jest brany pod uwagę jako lokalizacja elektrowni atomowej. Pytanie tylko czy pierwszej, bo tego wciąż nie wiadomo.

Dlaczego? Otóż dokument Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku mówi jasno, że pierwszy polski blok jądrowy ma zostać oddany do użytku w 2033 r., a do 2043 r. działać ma sześć bloków w dwóch elektrowniach. W styczniu 2019 r. Józef Sobolewski z resortu energii, ogłosił dwie lokalizacje bez podawania konkretnych nazw miejscowości: jedna na północy kraju, druga w centralnej Polsce. Co do drugiej dodał dwa istotne aspekty: po pierwsze ta lokalizacja miałaby związek z „ograniczeniem zasobów węgla brunatnego”, po drugie „byłoby to miejsce idealne”. I choć nazwa Bełchatów nie padła, jednak dla wszystkich ekspertów i branżowych serwisów było jasne, że chodzi o Bełchatów. Atom ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa, konkurencyjność gospodarki oraz cen ciepła i energii na poziomie akceptowalnym przez Polaków, a ograniczenie wydobycia węgla spełnić wymogi klimatyczne Unii Europejskiej.

Sprawa jednak się komplikuje, ponieważ poseł Macierewicz wyraźnie podkreślił, że w kontekście elektrowni atomowej w Bełchatowie chodzi o pewną perspektywę, czyli uprzednie wyczerpanie złóż węgla w odkrywce pod Bełchatowem, oraz planowanej w Złoczewie (jest w trakcie procedury pozyskiwania koncesji na wydobycie), a dopiero potem instalowania technologii jądrowych. Tymczasem w resorcie energii wyraźnie wspomniano o „ograniczeniu zasobów węgla brunatnego”. Co to oznacza? Politykę.

Przypomnijmy: do elektrowni konwencjonalnej w Bełchatowie trafia węgiel z odkrywki, której wyczerpanie założono na 2038 r. Jednak faktycznie może do tego dojść już trzy lata wcześniej, bo obecnie kopalnia rok w rok wydobywa ponad 40 mln ton. W cytowanym już dokumencie PE 2040 o złoczewskiej odkrywce nie ma słowa, choć ostatnio resort energii uspokajał, że „nie widzi przeszkód, by udzielić koncesji”. W tym kontekście słowa Macierewicza o wyraźnej perspektywie, czyli elektrowni jądrowej po wyczerpaniu zasobów węgla w bełchatowskiej i złoczewskiej odkrywce, a nie ich ograniczeniu, jak stwierdzono w ministerstwie energii, zdają się być w sensie politycznym zrozumiałe. Informacje o tym, że w Bełchatowie za trzynaście lat atom może zastąpić wydobycie węgla, już teraz może przynieść wizerunkowe szkody PiS, a za trzy miesiące są wybory. Elektrownia jądrowa nie zatrudni tylu pracowników co konwencjonalna, bo będzie zautomatyzowana, nie mówiąc już o tym, że oznacza zwolnienia w kopalni, jeśli to Bełchatów miałby być pierwszą elektrownią atomową w kraju. A tymczasem w obu spółkach i zakładach przyległych pracuje kilkanaście tysięcy osób.

Czy jest w ogóle możliwe, że w 2033 r. to właśnie w Bełchatowie stanie pierwsza polska elektrownia atomowa?

W styczniu Jacek Kaczorowski, były prezes PGE GiEK SA, ocenił, że „blok jądrowy mógłby w Bełchatowie funkcjonować dopiero wtedy, gdy część bloków obecnie opartych na węglu zostanie wyłączona, bo wystarczającej ilości wody dla bloku jądrowego, przy jednoczesnym działaniu elektrowni w obecnym kształcie, dziś nie ma”.

Tymczasem w zeszłym tygodniu elektrownia Bełchatów wyłączyła na stałe swój najstarszy, działający przez 38 lat blok energetyczny nr 1. Obecnie działa w niej dwanaście bloków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto