Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Złoczewem może powstać nie tylko kopalnia, ale i elektrownia

Tadeusz Sobczak
Radni i mieszkańcy gm. Złoczew poznali plany KWB Bełchatów związane z budową odkrywki na ich terenie
Radni i mieszkańcy gm. Złoczew poznali plany KWB Bełchatów związane z budową odkrywki na ich terenie fot. Tadeusz Sobczak
Mieszkańców Łeszczyna i wsi położonych na złożu węgla brunatnego "Złoczew" zaniepokoili tajemniczy goście. Wchodzili na pola, mierzyli, wbijali kołki.

Na pytania nie chcieli odpowiadać. Z oznakowań na samochodach ludzie wywnioskowali, iż przyjezdnych wynajęła Kopalnia Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Tajemnica rozwiała się, gdy do Złoczewa przyjechał Włodzimierz Sarnecki, wicedyrektor KWB Bełchatów i dyrektor ds. produkcji w kopalni.

- Ludzie są zaniepokojeni, bo samochody z pracowniami kopalni jeżdżą, ale nikt nie wie dokąd i po co - radna Krystyna Grzelak z Łeszczyna przedstawia wątpliwości mieszkańców. - Rozumiem, że procedura powinna być taka, że jeśli ktoś z kopalni chce robić pomiary na polu, to najpierw o zgodę pyta jego właściciela.

Włodzimierz Sarnecki wyjaśnił, że ekipa z kopalni miała na celu rozpoznanie terenu. Tak, by na przełomie października i listopada można było rozpocząć próbne odwierty. W pierwszej fazie ma być ich 45. W ciągu 3 lat 280. Na podstawie odwiertów ma zostać sporządzona szczegółowa dokumentacja złoża "Złoczew". Potem powstanie projekt zagospodarowania. Na tej podstawie minister środowiska wyda koncesję na wydobycie. Według przedstawicieli bełchatowskiej kopalni, mogłoby to nastąpić w drugiej połowie 2013 r.

- Z chwilą uzyskania koncesji na wydobycie węgla brunatnego rozpoczniemy stopniowe wykupywanie gruntów. Także proces przystosowania infrastruktury pod przyszłą kopalnię. Chodzi o przeniesienie linii wodociągowych, energetycznych czy budowę nowych dróg dojazdowych - tłumaczy Sarnecki. - Trzeba także zmienić częściowo trasę drogi krajowej nr 45 ze Złoczewa do Wielunia.

Plan zakłada, że w 2015 r. rozpocznie się wypompowywanie wód gruntowych, by o kilkadziesiąt metrów obniżyć jej poziom. Do tego czasu powinny być wybudowane kanały odprowadzające. Woda ma trafić do rzeki Oleśnicy.

W 2018 r. pod Złoczewem powinna pojawić się zwałowarka, by docelowo odsłonić pokład węgla brunatnego. Ten, według wstępnych badań, zalega na głębokości od 150 do 300 m. Odkrywka ma mieć ponad 10 km długości, około 3 km szerokości i ponad 330 m głębokości. Kopalnia będzie musiała wykupić sołectwa: Biesiec, Łeszczyn, Broszki i Dąbrowa Miętka. W sumie 216 siedlisk oraz 20 budynków m.in. wiejskich świetlic czy zakładów pracy.

- Przed 2026 rokiem powinno ruszyć wydobycie węgla. Szacujemy, że potrwa ono przez następne 25-35 lat. Następnie przejdziemy do rekultywacji terenu - mówi Sarnecki.

Po przejściu euforii związanej nadziejami rolników na wielkie pieniądze za gospodarstwa, o stawki. Józef Świątczak, sołtys Broszek, dopytywał czy to będzie 50 tys. zł za hektar gruntu. - Podobno kopalnia płaciła taką stawkę za kiepskie piaszczyste ziemie. Poza tym, u nas we wsi nie wszyscy zgadzają się na powstanie kopalni. Więc proszę nie mówić, że sto procent ludzi jest za tym projektem.

Halina Sosin, sołtys wsi Dąbrowa Miętka, od której rozpocznie się wydobycie węgla, chciała m.in. wiedzieć czy kopalnia zaplanowała już kiedy i przede wszystkim gdzie ludzie zostaną przesiedleni.

- Wszystkie ustalenia co do ceny wykupu gruntów, maszyn rolniczych czy też i przenosin rodzin w nowe miejsca zapadnie dopiero po rozpoznaniu terenu i otrzymaniu koncesji na wydobycie. Z każdym będziemy rozmawiać indywidualnie - Sarnecki odpowiedział dyplomatycznie.

Podkreślił, że z każdą firmą, która zostanie wynajęta do budowy kopalni podpisywana będzie klauzula. Chodzi o to, by zatrudniała firmy lub osoby z gminy Złoczew, gdzie znajduje się 70 proc. złoża, a także z gminy Burzenin (20 proc. ) oraz gminy Ostrówek (10 proc.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto