Wybierz region

Wybierz miasto

  Związkowcy w służbie zdrowia przygotowują się do kolejnych akcji protestacyjnych

  Autor: (jaga, pz)

  2006-11-20, Aktualizacja: 2006-11-20 04:27 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Pracownicy szpitali w woj. łódzkim otrzymali pierwsze podwyżki, wywalczone podczas letnich strajków. Wynoszą one od 20 do 40 procent, zależnie od placówki.

  Pracownicy szpitali w woj. łódzkim otrzymali pierwsze podwyżki, wywalczone podczas letnich strajków. Wynoszą one od 20 do 40 procent, zależnie od placówki. Tymczasem związkowcy w służbie zdrowia planują już kolejne akcje protestacyjne.

  - Podwyżki nie są satysfakcjonujące, bo to dopiero początek naszych roszczeń płacowych - mówi Mariusz Maroszyński, lekarz ze szpitala MSWiA w Łodzi. - Płace w służbie zdrowia mają rosnąć systematycznie, dlatego będziemy czekać na kolejny etap podwyżek.

  Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Zgierzu liczą na wzrost wynagrodzeń nawet o 100 proc., a obecne podwyżki uważają za początek. Niezadowoleni są także medycy ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

  - 40-procentowe podwyżki dostali nieliczni. Większość z nas to nauczyciele akademiccy, zatrudnieni w szpitalu na jedną piątą etatu. Szpitalne wynagrodzenia tej grupy wzrosły przeciętnie o 300 złotych brutto - tłumaczy dr Michał Edward Nowicki.

  Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przygotował już instrukcję w sprawie strajku w 2007 r. Scenariusz zakłada, że co najmniej 500 placówek służby zdrowia w Polsce ma być gotowych do protestu 7 kwietnia.

  Jeszcze w tym roku związki mają wejść w spór zbiorowy z dyrektorami szpitali i wystąpić z żądaniami podwyżek od 1 stycznia oraz ustalenia minimalnej płacy lekarzy.

  Minimalna płaca lekarzy byłaby uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (stażysta zarabiałby 1,75-krotność tej kwoty, lekarz po stażu 2-krotność, a specjalista 3-krotność). Związkowcy domagają się także uznania dyżurów za czas pracy i wprowadzenia dwutygodniowego płatnego urlopu szkoleniowego.

  Ostateczne decyzje w sprawie akcji protestacyjnej zapadną na Krajowym Zjeździe Delegatów OZZL, który odbędzie się od 23 do 25 listopada.

  Sławomir Zimny, przewodniczący Regionu Łódzkiego OZZL, przyznaje, że w naszym województwie związkowcy już zaczynają wdrażać instrukcję.

  Rzecznik resortu zdrowia Paweł Trzciński zostawia ją bez komentarza, a zawarte w niej żądania płacowe uważa za nierealne.

  - Jeśli ktoś chce, by lekarz zaraz po studiach zarabiał 5 tysięcy złotych, nie chodzi po ziemi - twierdzi Trzciński. - Liczymy na to, że większość lekarzy to realiści, którzy mają świadomość, że tegoroczna podwyżka jest wszystkim, na co nas stać.  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.