Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: Trochę optymizmu

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2007-01-08, Aktualizacja: 2007-01-08 04:21 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Chyba nigdy wcześniej w historii polskiego Kościoła katolickiego podczas mszy świętej wierni nie dali się ponieść takim emocjom, jak wczoraj. W warszawskiej archikatedrze dominowały okrzyki w obronie arcybiskupa ...

  Chyba nigdy wcześniej w historii polskiego Kościoła katolickiego podczas mszy świętej wierni nie dali się ponieść takim emocjom, jak wczoraj. W warszawskiej archikatedrze dominowały okrzyki w obronie arcybiskupa Stanisława Wielgusa. Kto jednak uważnie oglądał transmisję telewizyjną, ten w tłumie wiernych mógł zauważyć człowieka z wzniesioną do góry prawicą. Dwoma palcami pokazywał znak "V". Tak zadowolenie manifestował przeciwnik objęcia archikatedry przez arcybiskupa Wielgusa. Archikatedry, którą jeszcze nie tak niedawno władał kardynał Stefan Wyszyński. Niezłomny Prymas Tysiąclecia, co nie zląkł się krzyków prawdziwych ubeków, życia w przymusowym odosobnieniu i groźby śmierci.

  Wbrew pierwszym pesymistycznym ocenom, wydarzenia wczorajszego dnia i poprzedzających tygodni wcale nie muszą wieścić początku otwartego podziału i kryzysu w polskim Kościele. Kilka niezależnych badań opinii pokazało, że większość Polaków nie widzi arcybiskupa Wielgusa w nowej roli.

  Decyzja arcybiskupa o podaniu się do dymisji jest godna szacunku, zaś zgoda Benedykta XVI na jego odejście dowodzi, że świeccy mogą wpływać nawet na Watykan. To potwierdza zasadę, o której prawie wszyscy zapomnieli, chociaż w starożytności stanowiła podwaliny Kościoła. Mianowicie, że Kościół to nie tylko hierarchowie. Że arcybiskup Leszek Sławoj Głódź nie miał racji, kiedy kilka dni temu dał obcesowo do zrozumienia, że Kościół to on i biskupi. Kościół to także szeregowi księża, zakonnice i zakonnicy. Oraz świeccy, czyli zwyczajni wierzący. I że w tej wspólnocie każdy głos się liczy.

  Polski Kościół stanął wczoraj przed swoją wielką szansą. Ta szansa zostanie wykorzystana pod warunkiem, że wszyscy jego członkowie zrozumieją, czym naprawdę jest wspólnota zwana Kościołem.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.