Wybierz region

Wybierz miasto

  Z trzeciej strony: Sukcesy rządu

  Autor: Jerzy Witaszczyk

  2007-01-12, Aktualizacja: 2007-01-12 02:28 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Z badań przeprowadzonych w Czechach wynika, że tamtejsze społeczeństwo poczuło się w zeszłym roku najszczęśliwsze od 12 lat. Nasi południowi sąsiedzi mieli się w zeszłym roku tak dobrze, że nawet optymistyczniej niż ...

  Z badań przeprowadzonych w Czechach wynika, że tamtejsze społeczeństwo poczuło się w zeszłym roku najszczęśliwsze od 12 lat. Nasi południowi sąsiedzi mieli się w zeszłym roku tak dobrze, że nawet optymistyczniej niż dotychczas zaczęli patrzeć w przyszłość.

  Przykład Czech dowodzi, że rząd nie jest niezbędnym warunkiem, aby społeczeństwo poczuło się lepiej. Trzeba bowiem wiedzieć, że w zeszłym roku Czesi praktycznie obywali się bez rządu, który formalnie był, ale rzadko miał sposobność do rządzenia.

  Jeśli chodzi o sukcesy 2006 roku, to Polska też je miała. Jak wiadomo, miniony rok był najlepszy spośród ostatnich siedemnastu. Odnieśliśmy sukcesy na każdym polu. Zanotowaliśmy wysoki wzrost gospodarczy przy niskiej inflacji. Złotówka się umacniała. Kupiliśmy o 5 procent więcej nowych samochodów niż rok wcześniej. Nastąpił rekordowy spadek bezrobocia i według szacunkowych danych (bo kto by to liczył), z Polski wyjechało najwięcej ludzi od czasu stanu wojennego. Prowadziliśmy skuteczną politykę zagraniczną - w Iraku zamachowcy strzelali do Polaków rzadziej niż do Amerykanów. Życie polityczne w kraju toczyło się przy coraz wyżej podniesionej kurtynie - po raz pierwszy w historii cały naród mógł oglądać w telewizji poufne międzypartyjne pertraktacje w sprawie obsady ministerialnych stanowisk. Pracami parlamentu kierowało najwięcej w historii marszałków - w Sejmie sześciu, w Senacie pięciu. Rząd miał rekordową liczbę wicepremierów, przy czym jeden premier i czworo wicepremierów nie jest rekordem wszech czasów; w PRL rząd miewał ich więcej. Jednak na innym polu rząd pobił rekord - w 12 miesięcy wymienił pięciu ministrów finansów i zafundował nam ministra od dorszy.

  Trzeba sprawiedliwie przyznać, że, w odróżnieniu od Czechów, wielu z wymienionych wyżej sukcesów bez rządu byśmy nie osiągnęli.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.