Wybierz region

Wybierz miasto

  Wyborcze wzloty i upadki

  Autor: (pz)

  2006-11-14, Aktualizacja: 2006-11-14 01:55 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Niedzielne wybory nie wyłoniły prezydenta ani jednego miasta w regionie łódzkim, kandydaci zmierzą się więc w drugiej turze. Na przykład w Łodzi Jerzy Kropiwnicki, popierany przez PiS, stoczy batalię z Krzysztofem ...

  Niedzielne wybory nie wyłoniły prezydenta ani jednego miasta w regionie łódzkim, kandydaci zmierzą się więc w drugiej turze.

  Na przykład w Łodzi Jerzy Kropiwnicki, popierany przez PiS, stoczy batalię z Krzysztofem Kwiatkowskim (PO), a w Piotrkowie Trybunalskim rywalizować będzie dwóch dotychczasowych wiceprezydentów: Krzysztof Chojniak (PiS) i Andrzej Czapla (PO).

  Dogrywka czeka też około połowy kandydatów na burmistrzów. Nie udało się wygrać w pierwszej turze uchodzącym za pewniaków: Jackowi Pałuszyńskiemu z Łasku (Lewica i Demokraci), Mieczysławowi Majcherowi z Wielunia (własny komitet) i Krzysztofowi Piekarzowi z Działoszyna (lokalny komitet).

  W kilku miastach dotychczasowi burmistrzowie już przegrali walkę o władzę. W Łowiczu odpadł Ryszard Budzałek (Rzeczpospolita Łowicka), a w Łęczycy Krzysztof Lipiński (lokalny komitet). W gminie Słupia pod Skierniewicami urzędującego od 12 lat wójta Lucjana Markowskiego zdetronizował 30-letni Mirosław Matulski, do niedawna... stażysta w tutejszym urzędzie gminy.

  W dwudziestu miejscowościach regionu, m.in. Uniejowie, Jeżowie i Brójcach, wygrali kandydaci, którzy nie mieli konkurentów.

  W Brzezinach zaskoczeniem było 311 głosów, oddanych na emerytowanego policjanta, aresztowanego pod zarzutem fałszowania dokumentów.

  Bezapelacyjnie wygrali: Dariusz Tokarski w Pajęcznie (81,4 proc. głosów), Eugeniusz Góraj w Rawie Mazowieckiej (66 proc.), Jan Wieruszewski w Opocznie (57 proc.), Sławomir Wochna w Koluszkach (ponad 55 proc.) i Ewa Mądra w Brzezinach (52 proc.).

  Ze zmiennym szczęściem toczyła się walka poszczególnych ugrupowań o mandaty do rad miast i gmin. Np. PO najwięcej mandatów zdobyła w łódzkiej radzie, a w Poddębicach PSL.

  Według niepełnych jeszcze danych PKW, najwyższa frekwencja była w powiatach opoczyńskim (48,96 proc.) i piotrkowskim (44,18), a najniższa w Łodzi (36 proc.) i w Skierniewicach (30,42).

  Ze wstępnych wyników wyborów do sejmiku województwa łódzkiego wynika, że PiS otrzyma tam 12 mandatów, PO - 10, PSL - 7, Samoobrona - 4, a Lewica i Demokraci - 3.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.