Wybierz region

Wybierz miasto

  Wcześniej do szkoły, dłużej w liceum - rozmowa z Edmundem Wittbrodtem

  Autor: Anna Gronczewska

  2007-01-12, Aktualizacja: 2007-01-12 13:21 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Anna Gronczewska: Minister Roman Giertych proponuje, aby naukę w szkole podstawowej rozpoczynały dzieci w wieku sześciu lat. Co pan o tym sądzi? Edmund Wittbrodt (senator PO, były minister Edukacji Narodowej): - ...

  Anna Gronczewska: Minister Roman Giertych proponuje, aby naukę w szkole podstawowej rozpoczynały dzieci w wieku sześciu lat. Co pan o tym sądzi?

  Edmund Wittbrodt (senator PO, były minister Edukacji Narodowej): - Uważam, że to dobry pomysł, ale nie nowy. Mówiliśmy już o tym, kiedy byłem ministrem i była wprowadzana reforma systemu edukacji. Nie zostało to wtedy wdrożone wyłącznie ze względów finansowych.

  Dlaczego uważa pan, że to dobre rozwiązanie?

  - Dzieci w tym wieku są bardzo chłonne i trzeba to wykorzystać. Oczywiście, wcześniej trzeba przygotować do tego nauczycieli. Poza tym, wcześniejsze pójście dziecka do szkoły wyrównuje szanse edukacyjne. Żyją przecież w różnych rodzinach. Wcześniej można zacząć prowadzić zajęcia przez doświadczonych pedagogów. W większości państw edukacja rozpoczyna się już w wieku sześciu lat.

  Jednak rodzice wielu sześciolatków uważają, że ich dziecko jest jeszcze zbyt mało dojrzałe, by usiąść w szkolnej ławce...

  - To niepotrzebne obawy. Dziećmi zajmowaliby się specjalnie do tego przygotowani nauczyciele. Na pewno uczyliby je przez zabawę.

  Kilka lat temu zabrakło pieniędzy na wprowadzenie sześciolatków do szkół. Teraz się znajdą?

  - Trudno powiedzieć. W budżecie na rok 2007 pieniędzy na edukację jest za mało. Dlatego mam obawy, czy wystarczy ich na to, by nauka w szkole zaczynała się już w wieku sześciu lat. Uważam, że to jest news medialny pana ministra, czyli zapowiedź czegoś, co nie znajdzie potwierdzenia w rzeczywistości. To bardzo kosztowna operacja. Do całego systemu edukacji dochodzi jeszcze jeden rocznik. Potrzeba większej liczby nauczycieli, pomieszczeń itd.

  A kolejny pomysł ministra Giertycha, czyli wprowadzenie czteroletnich liceów?

  - Jestem temu przeciwny. Wydłużałoby to o rok system szkolny. Uczniowie powtarzaliby wiedzę, którą już teraz otrzymują. Ten rok po prostu zostałby zmarnowany.

  Jednak nauczyciele skarżą się, że po reformie oświaty, nauka w liceum została skrócona do trzech lat, a pozostały programy nauczania przygotowane dla cyklu czteroletniego...

  - Programy nauczania są przeładowane i należy nad nimi popracować, dostosować do aktualnych potrzeb, a nie wydłużać czas nauki w szkole. Trzeba wyrzucić z nich wszystko to, co zbędne, co wiąże się z wiedzą pamięciową.

  A może przedłużenie nauki w liceum jest sposobem walki z bezrobociem, bo młodzi ludzie przez rok nie będą szukać pracy?

  - Nie wyobrażam sobie, by takie motywy kierowały ministrem Giertychem. Jeżeli naukę w szkole przedłużono by o rok, to polska młodzież byłaby nawet o dwa lata opóźniona w stosunku do rówieśników z innych krajów. Oni przecież zaczynają edukację jako sześciolatki.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.