Wybierz region

Wybierz miasto

  W Łódzkiem frekwencja niższa niż w I turze

  Autor: (pz)

  2006-11-28, Aktualizacja: 2006-11-28 01:50 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Zainteresowanie drugą turą wyborów w naszym regionie było znacznie mniejsze niż pierwszą. Średnia frekwencja wyniosła tym razem 35,47 proc., podczas gdy dwa tygodnie temu 45,69 proc. Np.

  Zainteresowanie drugą turą wyborów w naszym regionie było znacznie mniejsze niż pierwszą. Średnia frekwencja wyniosła tym razem 35,47 proc., podczas gdy dwa tygodnie temu 45,69 proc.

  Np. w Łodzi do urn poszło tylko 31,1 proc. uprawnionych (w I turze 36,37 proc.), w Skierniewicach 35,9 (44,25), w Bełchatowie 28,68 proc. (40,66), a w Zgierzu 29,32 proc. (42,46).

  Dla odmiany w wielu gminach frekwencja była wysoka. Rekordowo dużo wyborców (72,75 proc. przy 71,44 poprzednio) głosowało w Aleksandrowie koło Piotrkowa.

  - U nas to nic dziwnego, w wyborach samorządowych ludzie biorą udział, bo się dobrze znają, no i zawsze jest trochę emocji - mówi sekretarz gminy Małgorzata Melka.

  Powyżej 60 proc. uprawnionych głosowało m.in. w Kamieńsku, Nowosolnej, Oporowie i Kiełczygłowie.

  Druga tura w Łódzkiem pokazała, że partyjny szyld nie zawsze gwarantuje sukces, jeśli nie stoi za nim dobry kandydat.

  Przykładem są Pabianice, gdzie w walce o fotel prezydenta Krzysztof Habura (PO) przegrał ze Zbigniewem Dychto (własny komitet wyborczy). W Zgierzu Jerzy Sokół (lokalny komitet) pokonał forowanego przez PiS Radosława Gajdę.

  Dużym zaskoczeniem była przegrana w drugiej turze czterech dotychczasowych prezydentów miast - Barbary Mrozowskiej-Nieradko w Sieradzu, Ryszarda Bogusza w Skierniewicach, Jerzego Słowińskiego w Radomsku oraz Mirosława Kuklińskiego w Tomaszowie. Dramatyczną walkę stoczył Zenon Rzeźniczak w Zduńskiej Woli, który fotel prezydenta ocalił 193 głosami. W Sadkowicach koło Rawy Mazowieckiej Leszek Jankowski zwyciężył... dzięki przewadze 11 głosów. Odejść muszą także niektórzy burmistrzowie, m.in. Jacek Pałuszyński w Łasku, który przegrał z Gabrielem Szkudlarkiem, byłym dyrektorem generalnym Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Kandydaci PiS zdobyli fotele prezydenckie w Skierniewicach, Łodzi i Piotrkowie, w dwóch ostatnich miastach pokonując rywali z PO.

  Platforma w regionie łódzkim musi się pocieszyć Sieradzem i Ozorkowem, a także Aleksandrowem Łódzkim, gdzie wygrali kandydaci, popierani przez tę partię (w ostatnim mieście w pierwszej turze).

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.