Wybierz region

Wybierz miasto

  Trzech szefów powiatów w naszym regionie zostanie jednego dnia odwołanych i ponownie powołanych

  Autor: (kk, kw, ed)

  2007-02-01, Aktualizacja: 2007-02-01 04:19 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Radni powiatu poddębickiego odwołają jutro starostę Piotra Polaka (PiS) i na tej samej sesji ponownie powołają go na to stanowisko. W poniedziałek tak samo postąpią radni w Łasku ze starostą Cezarym Gabryjączykiem ...

  Radni powiatu poddębickiego odwołają jutro starostę Piotra Polaka (PiS) i na tej samej sesji ponownie powołają go na to stanowisko. W poniedziałek tak samo postąpią radni w Łasku ze starostą Cezarym Gabryjączykiem (PSL), a 12 lutego w Piotrkowie ze starostą Stanisławem Cubałą (PSL). Wszyscy trzej starostwie złożyli oświadczenia po terminie, dlatego radni muszą ich odwołać. Znaleźli jednak na to sposób, wzorując się na radnych z Wrocławia, którzy już zastosowali ten trik.

  W regionie łódzkim z oświadczeniami majątkowymi spóźniło się kilkudziesięciu samorządowców, jednak tylko starostowie są wybierani przez rady powiatowe, a nie w wyborach powszechnych, dlatego w ich przypadku takie rozwiązanie jest możliwe.

  Piotr Polak obawia się jednak, że opozycja może niespodziewanie wystawić innego kandydata. - Nic się o tym nie mówi, ale do końca nie można być pewnym - twierdzi.

  Starosta piotrkowski ponowny wybór ma zagwarantowany, bo popiera go 20 spośród 21 radnych. - Zgodnie z przepisami, musi być jednak wcześniej odwołany - podkreśla Andrzej Jaros, przewodniczący Rady Powiatu w Piotrkowie.

  Staroście łaskiemu, który po terminie złożył oświadczenie o działalności gospodarczej żony, radni obiecali ponowne poparcie. - Zamiast zajmować się budżetem, zwołujemy nadzwyczajną sesję, by odwołać starostę, a za 15 minut znów głosować nad jego wyborem. Nie wiemy, czy nie będziemy musieli wypłacić mu odprawy. We Wrocławiu starosta dostał dodatkową miesięczną pensję - mówi przewodniczący rady Andrzej Banaszczyk.

  Piotr Wojciechowski z Głównego Inspektoratu Pracy powiedział nam, że odprawa w takich przypadkach się nie należy.

  Dzisiaj wojewoda łódzki ma podać pełną listę osób, które mogą stracić mandaty lub stanowiska z powodu złożenia oświadczeń majątkowych po terminie. Według naszych ustaleń, dotyczy to jednego prezydenta, 4 burmistrzów, 8 wójtów, 3 starostów, 17 przewodniczących rad gmin oraz co najmniej 50 radnych.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.