Wybierz region

Wybierz miasto

  Traktory pachną pączkami

  Autor: (zg)

  2006-11-06, Aktualizacja: 2006-11-06 03:43 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Wysoka cena oleju napędowego powoduje, że niektórzy rolnicy jeżdżą na oleju rzepakowym, choć grozi za to mandat nawet do 1700 zł. - Najpierw, na próbę, dolałem do baku jedną dziesiątą oleju rzepakowego - mówi rolnik ...

  Wysoka cena oleju napędowego powoduje, że niektórzy rolnicy jeżdżą na oleju rzepakowym, choć grozi za to mandat nawet do 1700 zł.

  - Najpierw, na próbę, dolałem do baku jedną dziesiątą oleju rzepakowego - mówi rolnik z gminy Lipce Reymontowskie (chce pozostać anonimowy). - Potem stopniowo zwiększałem dawkę, aż wreszcie zacząłem lać sam olej rzepakowy. Nic się nie dzieje, tylko ciągnik pachnie mi pączkami...

  Litr rzepakowego paliwa w supermarkecie w Skierniewicach kosztuje rolnika 1,25 zł, a cena oleju napędowego dochodzi do 4 zł. Żeby nie zwracać na siebie uwagi, zakup 80 litrów paliwa - bo tyle wchodzi do baku - rozłożony jest na kilkuosobową rodzinę. Ciągnik dobrze zniósł przejście na "paliwo spożywcze".

  Po sezonie mechanik nie znalazł żadnych usterek.

  - Zimą będę jeździć znów na oleju napędowym, bo olej roślinny pod wpływem niskiej temperatury robi się zbyt gęsty - mówi rolnik.

  - Osoba, która używa jako paliwa oleju roślinnego, może zostać ukarana tak samo, jak jeżdżąca na oleju opałowym, czyli mandatem w wysokości od 90 do 1.700 zł - mówi Anna Ludkowska z Izby Celnej w Łodzi, która zajmuje się m.in. podatkiem akcyzowym.

  Kontrole jakości paliwa może przeprowadzać policja oraz inspektorzy ruchu drogowego. - Nie spotkałem się z przypadkiem, by jako paliwa do ciągnika użyto oleju rzepakowego - mówi podinsp. Henryk Szewczyk z policji w Skierniewicach.

  Wygląda na to, że życie przed policyjnym "nosem" postawiło nowe wyzwania.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.