Wybierz region

Wybierz miasto

  System informatyczny łódzkiej firmy mógł spowodować błędy w liczeniu głosów wyborców

  Autor: (oby)

  2006-11-15, Aktualizacja: 2006-11-15 07:24 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Obsługująca wybory samorządowe łódzka firma informatyczna "Pixel" musiała wczoraj w ekspresowym tempie dostarczyć komisjom wyborczym w całej Polsce nową, poprawioną wersję systemu komputerowego.

  Obsługująca wybory samorządowe łódzka firma informatyczna "Pixel" musiała wczoraj w ekspresowym tempie dostarczyć komisjom wyborczym w całej Polsce nową, poprawioną wersję systemu komputerowego. Dotychczasowy groził błędami w trakcie przeliczania głosów na mandaty.

  Wczoraj do komisji wyborczych dotarł komunikat Państwowej Komisji Wyborczej, która poleciła ponowne przeliczenie głosów za pomocą nowej wersji systemu w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców.

  - Zachodziła obawa, że w okręgu, w którym dane ugrupowanie startowało samodzielnie, a w innych wchodziło w skład bloku wyborczego, głosy mogły zostać źle przeliczone na mandaty - wyjaśnia Romuald Drapiński, dyrektor działu informatycznego PKW. Firma "Pixel" utrzymuje, że w jej systemie nie było błędu.

  - Byłby wówczas, gdyby po ponownym przeliczeniu głosów zmieniły się wyniki - stwierdził Tomasz Szeler, dyrektor "Pixela". - Daliśmy nową wersję systemu, bo woleliśmy dmuchać na zimne.

  Po wczorajszych dodatkowych obliczeniach okazało się, że w Łódzkiem zmian nie będzie, ale zalecenie PKW wprowadziło wcześniej spore zamieszanie, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim. Przed południem pojawiły się tam informacje o możliwych zmianach w składzie rady miasta.

  - Do godziny 9 w środę mamy zawiesić działalność i czekać na nowy system, który pozwoli na ponowne przeliczenie głosów i ustalenie mandatów - mówiła nam wczoraj Małgorzata Lachowicz-Skrzyńska, wiceprzewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Piotrkowie.

  Dopiero po południu okazało się, że spodziewane poprawki wyników nie dotyczą Piotrkowa.

  - Wszystko sprawdziliśmy jeszcze raz i okazało się, że podane wcześniej wyniki są prawidłowe - zapewniła Grażyna Majerowska-Dudek, dyrektor łódzkiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

  Spółka "Pixel" obsługiwała już wybory samorządowe 4 lata temu. Wówczas system okazał się wadliwy, co sprawiło, że oficjalne wyniki PKW ogłosiła później niż zapowiadała. Tym razem dodatkowa weryfikacja wyników nie spowoduje opóźnienia.

  - Sytuacja ta mogła w nielicznych przypadkach wpłynąć na wynik wyborów, ale nie wpłynęła, bo i tak nie były one jeszcze ostatecznie zatwierdzone - dodaje Romuald Drapiński.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.