Wybierz region

Wybierz miasto

  Sanepid tamuje krew - koniec ambulansów dojeżdżających do dawców?

  Autor: (tyka)

  2007-01-24, Aktualizacja: 2007-01-24 04:31 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Ambulanse, w których w całym regionie dawcy oddają krew, mogą zostać w garażach. Sanepid w Łódzkiem postawił wobec nich wymagania identyczne wymaganiami wobec gabinetów zabiegowych, m.in.

  Ambulanse, w których w całym regionie dawcy oddają krew, mogą zostać w garażach. Sanepid w Łódzkiem postawił wobec nich wymagania identyczne wymaganiami wobec gabinetów zabiegowych, m.in. podłączenia do bieżącej wody, zimnej i ciepłej. Szpitalom może zabraknąć krwi.

  - Pewnie w ambulansach przydałaby się też kanalizacja - denerwuje się Krzysztof Włodarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. - Traktowanie pojazdu jak dwugodzinnego zakładu opieki zdrowotnej, bo tyle trwa akcja, to kompletne nieporozumienie. Od 15 lat nie mieliśmy żadnych zakażeń, na całym świecie tak działa krwiodawstwo.

  - W obwoźnych stacjach, w których pobierana jest krew, dochodzi do przerywania tkanek, tak samo jak w gabinecie zabiegowym czy laboratorium - tłumaczy Maria Popović, kierownik z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. - Jeżeli tym ostatnim stawiamy restrykcyjne wymagania w trosce o zdrowie pacjentów, to dlaczego inne mają odnosić się do ambulansów?

  Akcje "Ambulans" przez kilkanaście lat wpisały się w krajobraz imprez masowych, organizowanych także na boiskach szkolnych, wiejskich placykach i przy remizach.

  - W stacjonarnych punktach pozyskujemy tylko jedną trzecią krwi, z ambulansów resztę - mówi Elżbieta Gauer, która kieruje kilkoma punktami krwiodawstwa, m.in. w Kutnie i Skierniewicach. - Krew jest deficytowym towarem. Pozbawianie nas możliwości dotarcia do krwiodawcy, o którego tak trudno, może doprowadzić do fatalnej sytuacji.

  O "wzmocnienie kontroli i reżimu" wobec ambulansów dla krwiodawców wnioskował do powiatowych stacji sanepidu wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ma to związek z falą zachorowań na zapalenie płuc, sepsę i aferą z dializami.

  W Kutnie na skutek interwencji inspektorów pobieranie krwi w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeniesiono z ambulansu do domu kultury. Inspekcje przeprowadzono również w Pabianicach, Radomsku i Skierniewicach.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.