Wybierz region

Wybierz miasto

  Nowy podatek dla spółdzielni mieszkaniowych - zapłacą lokatorzy?

  Autor: (ani)

  2006-12-20, Aktualizacja: 2006-12-20 17:15 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Podwyżki czynszu i mniej remontów - takie mogą być skutki wejścia w życie nowego przepisu, zgodnie z którym spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego będą musiały od 1 stycznia płacić 19-procentowy ...

  Podwyżki czynszu i mniej remontów - takie mogą być skutki wejścia w życie nowego przepisu, zgodnie z którym spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego będą musiały od 1 stycznia płacić 19-procentowy podatek od dodatkowych dochodów.

  Chodzi m.in. o zyski wynajmu lokali użytkowych i reklam. Część spółdzielni zamierza nadrobić straty, negocjując wyższe stawki czynszu z najemcami lokali użytkowych, ale większość przerzuci dodatkowe wydatki na lokatorów.

  Łódzka SM im. Władysława Jagiełły zarabia 2,5 mln zł rocznie m.in. na wynajmie lokali użytkowych i dzierżawie gruntów. Po wprowadzeniu podatku straci około 500 tys. zł.

  - Gdybyśmy chcieli obciążyć tym lokatorów, opłata eksploatacyjna musiałaby wzrosnąć o 16 groszy za metr kwadratowy. Na razie nie przewidujemy podwyżek, ale zamierzamy podnieść o 19 procent ceny wynajmu lokali użytkowych. Właśnie prowadzimy negocjacje z najemcami. Jeśli się nie powiodą, będzie mniej remontów - przewiduje prezes Wiesław Cyzowski.

  Zmniejszenie zakresu remontów czeka też Skierniewicką Spółdzielnię Mieszkaniową, która na nowym podatku straci około 200 tys. zł rocznie.

  - Ponieważ wymieniamy na własny koszt okna, z powodu wprowadzenia nowego podatku kolejka oczekujących może się wydłużyć - przewiduje Paweł Hałatiuk, prezes SSM.

  Wiesław Kowalski, prezes łódzkiej SM "Chojny", obliczył, że dochód jego spółdzielni zmniejszy się rocznie o 450 - 500 tys. zł. Zamierza odrobić te straty, wprowadzając od 1 stycznia podwyżkę opłaty eksploatacyjnej o 8 - 9 gr za mkw.

  Do wprowadzenia podwyżki czynszów przygotowuje się również Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Mieszka I w Łodzi. - Konkretów jeszcze nie ustaliliśmy, ale opłata eksploatacyjna może wzrosnąć o 5 groszy za metr kwadratowy mieszkania - mówi prezes Zbigniew Maciaszczyk. Podobne rozwiązanie wybrały władze Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie opłata eksploatacyjna wzrośnie o kilka groszy od 1 stycznia.

  W Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej zniesienie ulgi podatkowej też wpłynie na wysokość czynszu, ale władze zapowiadają, że podwyżki będą niewielkie i zostaną wprowadzone na przełomie maja i czerwca. Prawdopodobnie w tym samym terminie niewielkie podwyżki wprowadzi też Wieluńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

  SM "Lokator" w Zduńskiej Woli prowadzi własną telewizję kablową, której sygnał sprzedaje lokatorom, dzięki czemu osiąga dodatkowy dochód. Prezes Przemysław Gibert nie ma wątpliwości, że spółdzielnia dotkliwie odczuje wprowadzenie 19-procentowego podatku, nie wyklucza więc podwyżki czynszu. Opłata eksploatacyjna może wzrosnąć o kilka groszy na metrze, a niewykluczone, że zdrożeje także "kablówka".

  SM im. J. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim nie przewiduje podwyżek, a piotrkowska SM "Grota" nie miała dodatkowych dochodów, więc nie będzie musiała płacić podatku.

  Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Łodzi nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie podwyżek. - Robimy kalkulacje - mówi wicedyrektor Jadwiga Ławecka.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.