Wybierz region

Wybierz miasto

  NFZ funduje odleżyny

  Autor: (jj)

  2006-11-22, Aktualizacja: 2006-11-22 03:56 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Ciężko chorych pacjentów, którzy nie mogą podnosić się z łóżek, Narodowy Fundusz Zdrowia skazuje na kolejne cierpienia. Każe im czekać na refundację specjalnych materaców przeciwodleżynowych nawet po pół roku.

  Ciężko chorych pacjentów, którzy nie mogą podnosić się z łóżek, Narodowy Fundusz Zdrowia skazuje na kolejne cierpienia. Każe im czekać na refundację specjalnych materaców przeciwodleżynowych nawet po pół roku. Władze Funduszu tłumaczą się brakiem pieniędzy. Przedstawiciele łódzkiego oddziału NFZ nie kryją, że problem istnieje i dotyczy przynajmniej kilkuset osób w województwie.

  - Jest dużo wniosków i siłą rzeczy kolejka oczekujących jest długa. Na bieżąco refundujemy pampersy, cewniki i protezy po amputacji kończyn - wyjaśnia Błażej Torański, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi. Dodaje, że sytuacja się poprawia, bo na refundację materaców przeciwodleżynowych trzeba czekać około czterech miesięcy.

  Izabela Kuźnik ze Zduńskiej Woli choruje na raka jelita grubego, ma niedowład nóg. Lekarz zalecił kupno materaca przeciwodleżynowego. Kuźnikowie złożyli wniosek, ale z NFZ dostali odpowiedź, że czas oczekiwania na realizację zlecenia przedłuży się do 6 miesięcy.

  - Nie stać nas, by kupić specjalny materac, bo sam utrzymuję rodzinę - mówi Andrzej Kuźnik.

  Beata Ulatowska, lekarka z sieradzkiego hospicjum, mówi, że odleżyny u pacjenta mogą powstać już po 14 dniach leżenia w łóżku. - Są bardzo bolesne, a ich leczenie jest długotrwałe i drogie - mówi dr Ulatowska.

  Najtańszy materac przeciwodleżynowy kosztuje około 500 zł.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.