Wybierz region

Wybierz miasto

  Mniej miejsc w sanatoriach dla mieszkańców Łódzkiego

  Autor: (ani)

  2007-01-16, Aktualizacja: 2007-01-16 01:59 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Mieszkańcy województwa łódzkiego będą w tym roku dłużej czekać na miejsce w sanatorium, nasz region dostał bowiem od NFZ mniej miejsc w domach uzdrowiskowych i szpitalach sanatoryjnych.

  Mieszkańcy województwa łódzkiego będą w tym roku dłużej czekać na miejsce w sanatorium, nasz region dostał bowiem od NFZ mniej miejsc w domach uzdrowiskowych i szpitalach sanatoryjnych. W 2006 roku było ich ponad 18,5 tys., w tym będzie niecałe 17 tys. Okres oczekiwania może się wydłużyć z 8 nawet do 12 miesięcy.

  - W dodatku coraz więcej osób składa wnioski o sanatorium. W ubiegłym roku wpłynęło ich 28 tysięcy, ponad 5 tysięcy więcej niż rok wcześniej. W kolejce czeka 12 tysięcy chętnych - mówi Błażej Torański, rzecznik łódzkiego NFZ.

  Genowefa Blewązka, emerytka z Łodzi, wniosek o sanatorium złożyła w grudniu. Ma reumatyzm, problemy z sercem i nadciśnienie. Bardzo chciałaby pojechać do Ciechocinka.

  - Kiedy składałam wniosek, usłyszałam, że na wyjazd do tej miejscowości nie mam szans. Gotowa jestem pojechać do innej, byleby jeszcze w tym roku, ale boję się, że to w ogóle niemożliwe.

  Ciechocinek, Inowrocław, Polanica, Kudowa, a także Sopot, Kołobrzeg i Ustka - to miejscowości, do których najchętniej wyjeżdżają mieszkańcy regionu. I to właśnie tam najdłużej czeka się na miejsca. Najtrudniej o skierowanie do kurortu, w którym leczone są schorzenia narządów ruchu, kardiologiczne oraz cukrzyca.

  Pobyt w szpitalach sanatoryjnych jest bezpłatny, a leczenie odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. Skierowanie otrzymują osoby po zabiegach operacyjnych.

  W pozostałych przypadkach kuracjusze pokrywają część kosztów. Osoby wyjeżdżające między 1 października a 30 kwietnia za dwuosobowy pokój z łazienką płacą 13,90 zł, a bez łazienki - 10 zł za dobę (w cenę wliczone jest całodzienne wyżywienie i dwa zabiegi). Od 1 maja do 30 września ceny wynoszą odpowiednio 20 zł i 14 zł. Większość uzdrowisk oferuje również komercyjne pobyty w sanatoriach. Np. pobyt w dwuosobowym pokoju z łazienką, wyżywieniem i dwoma zabiegami w Ciechocinku kosztuje dziennie 70 - 90 zł.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.