Wybierz region

Wybierz miasto

  Maturzyści przestraszyli się matury

  Autor: (masz)

  2007-01-04, Aktualizacja: 2007-01-04 04:07 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Większość tegorocznych maturzystów będzie zdawała egzaminy z biologii, matematyki i historii - wynika z informacji przesłanych przez dyrektorów szkół do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

  Większość tegorocznych maturzystów będzie zdawała egzaminy z biologii, matematyki i historii - wynika z informacji przesłanych przez dyrektorów szkół do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie musieli wybrać przedmioty egzaminacyjne i poziom, na jakim chcą je zdawać.

  Po listopadowych maturach próbnych, które w większości szkół w woj. łódzkim nie wypadły najlepiej, wielu uczniów zrezygnowało z poziomu rozszerzonego i będzie zdawać podstawowy.

  - Młodzież trochę się przestraszyła. Nawet według nauczycieli, tegoroczne matury próbne nie należały do najłatwiejszych - mówi Czesław Białkowski, dyrektor XXIX LO w Łodzi. - W mojej szkole na 153 maturzystów 17 nie uzyskało niezbędnej liczby punktów. Musieliśmy zorganizować dla nich dodatkowe zajęcia.

  Nie bez znaczenia dla ostatecznych wyborów maturzystów były zmiany sposobu rekrutacji na łódzkich uczelniach.

  - Na początku grudnia zmienione zostały m.in. zasady przyjęć na marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zamiast matematyki kandydaci mogą legitymować się maturą z geografii lub WOS - tłumaczy Małgorzata Wiśniewska, dyrektor XXVI LO. - To skłoniło część uczniów do zmiany przedmiotów egzaminacyjnych.

  Do OKE wpłynęły na razie informacje od 30 proc. szkół ponadgimnazjalnych z regionu łódzkiego (termin upływa jutro). Oprócz biologii, matematyki i historii największą popularnością cieszą się też geografia i WOS.

  - Spośród 207 moich maturzystów, 76 będzie zdawać biologię, a 72 matematykę, większość na poziomie rozszerzonym - mówi dr Henryk Zasępa, dyrektor I LO w Łowiczu. - Niektórzy zmienili jednak swoje deklaracje po niepomyślnych wynikach matur próbnych - przyznaje dyrektor.

  Andrzej Melson z Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi, który analizował wyniki próbnych matur w łódzkich ogólniakach, przyznaje, że egzaminy nie wypadły najlepiej, ale tegoroczne testy z matematyki i historii były trudniejsze w porównaniu z ubiegłymi latami.

  Jacek Człapiński, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ, który zlecił analizę wyników próbnych matur, uważa, że są one bardzo niepokojące. - W jednym z liceów matematyki nie zdało aż 92 proc. uczniów. Matematyka i historia to najpopularniejsze maturalne przedmioty, jednocześnie ich zdawalność jest bardzo niska. Powstaje zatem pytanie, czy to wina nauczycieli, młodzieży, czy może konstrukcji egzaminów? - zastanawia się dyrektor.

  Według danych CDNiKP w Łodzi, najgorzej na maturze próbnej wypadła matematyka: na poziomie podstawowym nie zdało jej 61 proc. uczniów, a na rozszerzonym 47 proc. Historii nie zdało łącznie 33 proc., fizyki - 25 proc., biologii - 18 proc., a geografii 21 proc. maturzystów.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.