Wybierz region

Wybierz miasto

  Mandaty "przyłapanych" przez fotoradary przed sądem

  Autor: (oby)

  2006-11-30, Aktualizacja: 2006-11-30 02:55 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Straż miejska w regionie łódzkim karze mandatami kierowców, "przyłapanych" przez fotoradary na łamaniu przepisów ruchu drogowego, mimo że sądy w kilku miastach orzekły, iż nie ma takich uprawnień.

  Straż miejska w regionie łódzkim karze mandatami kierowców, "przyłapanych" przez fotoradary na łamaniu przepisów ruchu drogowego, mimo że sądy w kilku miastach orzekły, iż nie ma takich uprawnień. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest to jednak zgodne z prawem. Sąd w Wodzisławiu Śląskim uznał niedawno, że takie kompetencje mogłaby przyznać strażnikom jedynie sejmowa ustawa.

  Straż w Piotrkowie od stycznia ubiegłego roku, kiedy dostała fotoradar, ukarała na tej podstawie mandatami co najmniej 4,5 tys. kierowców, skierowała też do sądu ponad 500 wniosków o ukaranie tych, którzy odmówili przyjęcia mandatów lub ich nie zapłacili, mimo że - jak wynikało ze zdjęć wykonanych przez fotoradar - ewidentnie popełnili wykroczenie.

  - W żadnym przypadku sąd nie uchylił przedstawionych przez nas zarzutów - podkreśla Zbigniew Miśkiewicz, p.o. komendant piotrkowskiej straży.

  Zduńskowolanin (nazwisko do wiadomości redakcji), złapany ostatnio w Pabianicach przez fotoradar straży miejskiej, ma nadzieję na wygranie sprawy w sądzie. Przekroczył dozwoloną prędkość o 25 km/godz., ale odmówił przyjęcia 200-złotowego mandatu. - Zamiast pilnować porządku, strażnicy bawią się w policję drogową - komentuje.

  W przypadku z Wodzisławia kierowca przekroczył prędkość aż o 42 km/godz. Przed sądem zwrócił jednak uwagę, że straż miejska nie ma ustawowych uprawnień, by go za to ukarać. Sąd przyznał mu rację.

  Tomasz Skłodowski, rzecznik MSWiA, twierdzi tymczasem, że według Prawa o ruchu drogowym, resort może przyznać straży takie uprawnienia w drodze rozporządzenia.

  W naszym regionie z fotoradarów korzystają też straże miejskie m.in. w Zduńskiej Woli i Bełchatowie.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.