Wybierz region

Wybierz miasto

  Lekarze bez dyżurów, ale na trzy zmiany

  Autor: (luk)

  2006-12-07, Aktualizacja: 2006-12-07 03:01 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Ministerstwo Zdrowia zamierza znieść w przyszłym roku dyżury lekarskie i wprowadzić trzyzmianowy system pracy w szpitalach. Dla lekarzy oznaczałoby to 48-godzinny tydzień pracy.

  Ministerstwo Zdrowia zamierza znieść w przyszłym roku dyżury lekarskie i wprowadzić trzyzmianowy system pracy w szpitalach. Dla lekarzy oznaczałoby to 48-godzinny tydzień pracy. Nowelizację przepisów w tej sprawie wymusiła Unia Europejska. Lekarze z naszego regionu są zadowoleni z zapowiadanych zmian.

  - To sygnał, że nasza służba zdrowia nabiera wreszcie cech normalności - mówi Sławomir Zimny, przewodniczący Zarządu Regionu Łódzkiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Wreszcie wyjdzie na jaw, ile godzin spędzał lekarz w szpitalu i za jakie pieniądze.

  Dotychczasowe przepisy nakładały na pracującego w szpitalu lekarza obowiązek dodatkowego dyżurowania przez 8 dni w miesiącu, ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Teraz nikt nie będzie już mógł zmusić go do dodatkowej pracy.

  Mniej zadowoleni z zapowiadanych innowacji są dyrektorzy szpitali. Po zniesieniu dyżurów i wprowadzeniu trzech zmian, będą musieli zatrudnić dodatkowych lekarzy.

  - Już teraz mam kłopoty kadrowe, a gdy wejdzie system trzech zmian, to będzie prawdziwy dramat - mówi Jacek Chyliński, dyrektor szpitala w Łowiczu. - Brakuje u nas pediatrów, chirurgów, ginekologa, od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuję okulisty.

  Dyrektorzy szpitali wojewódzkich najbardziej obawiają się, że nie będzie pieniędzy na zatrudnienie nowych lekarzy.

  Czarno widzą te zmiany dyrektorzy łódzkich szpitali uniwersyteckich, w których zatrudniani są na część etatu pracownicy Uniwersytetu Medycznego. W tych placówkach nauczyciele akademiccy pracują głównie na dyżurach.

  - Nie wyobrażam sobie, aby w naszej sytuacji wprowadzić pracę na trzy zmiany - twierdzi Wojciech Bienkiewicz, dyrektor szpitala Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ul. Czechosłowackiej w Łodzi.

  Lekarze chcieliby, aby wynagrodzenia za dyżury zostały wliczone do podstawy pensji, jednak nic na to nie wskazuje. Resort nie podjął jeszcze decyzji, jak zostaną rozwiązane kwestie finansowe.

  Związkowcy zastrzegają, że ministerialne propozycje nie wpłyną na ich decyzje o strajkach, zapowiadanych na przyszły rok. - Jeszcze pod koniec grudnia zamierzamy wejść w spory zbiorowe z pracodawcami - powiedział nam Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.