Wybierz region

Wybierz miasto

  Komornicy pukają do szpitali

  Autor: (luk)

  2007-01-30, Aktualizacja: 2007-01-30 04:49 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Na konta czterech szpitali w województwie łódzkim - w Kutnie, Poddębicach, Tomaszowie Mazowieckim a także w Pabianicach - weszli komornicy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uprawniającego do zajmowania szpitalnych ...

  Na konta czterech szpitali w województwie łódzkim - w Kutnie, Poddębicach, Tomaszowie Mazowieckim a także w Pabianicach - weszli komornicy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uprawniającego do zajmowania szpitalnych długów w pełnej wysokości, a nie - jak dotychczas - jednej czwartej, komornicy przystąpili do działania. W tomaszowskim szpitalu komornik zajął już 10 mln zł z tytułu zadłużenia w opłacaniu składek ZUS.

  - Na razie szpital funkcjonuje normalnie, ale oczywiste jest, że wkrótce będziemy mieć kłopoty, bo to ogromne pieniądze - mówi dyrektor Witold Kiełkowicz. - 10 milionów to tyle, ile wynosi nasz 4,5-miesięczny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Szpital w Pabianicach porozumiał się z komornikiem, który zgodził się zająć tylko jedną czwartą pieniędzy z bieżącego kontraktu. Dzięki temu na konto szpitala wpłynęły pieniądze na leczenie. - Kryzys na razie został zażegnany, ale co będzie w następnym miesiącu, nie wiem - przyznaje dyrektor Jacek Wutzow.

  Zbigniew Wojtczak, zastępca dyrektora szpitala w Kutnie, twierdzi, że komornik rozumie sytuację jego placówki, a nawet sprzyja szpitalowi. - Zabiera co miesiąc 25 procent pieniędzy, a to pozwala nam przetrwać.

  70 procent szpitali w Łódzkiem jest zadłużonych. Na konto szpitala w Poddębicach komornik wszedł cztery lata temu. - Nie mamy żadnych szans na restrukturyzację i odzyskanie płynności finansowej - twierdzi Małgorzata Kochan, dyrektor szpitala w Poddębicach. Od dwóch lat zajęte są konta wojewódzkiego szpitala w Zgierzu oraz szpitali w Głownie i Sieradzu.

  Komornik może zająć sprzęt medyczny i pieniądze, przekazywane przez NFZ na realizację kontraktów. Nie ma natomiast prawa zająć pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.