Wybierz region

Wybierz miasto

  Kolejarze protestują przeciwko likwidacji połączeń regionalnych

  Autor: (masz, wry)

  2006-11-30, Aktualizacja: 2006-11-30 02:55 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Przez blisko godzinę zablokowana była wczoraj magistrala kolejowa Śląsk - Porty. W Zduńskiej Woli-Karsznicach zebrali się kolejarze protestujący przeciw likwidacji regionalnych połączeń pasażerskich.

  Przez blisko godzinę zablokowana była wczoraj magistrala kolejowa Śląsk - Porty. W Zduńskiej Woli-Karsznicach zebrali się kolejarze protestujący przeciw likwidacji regionalnych połączeń pasażerskich. Nieco później ponad 200 osób z sekcji krajowej kolejarzy NSZZ "Solidarność" pikietowało w tej samej sprawie pod Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.

  Zgodnie z planem PKP, mają być zlikwidowane m.in. pociągi relacji Herby Stare - Zduńska Wola - Herby Stare oraz Bednary - Zgierz i Łódź Kaliska.

  Ruch pociągów w Karsznicach został wstrzymany o godz. 10.25. Około stu kolejarzy zrzeszonych w związkach zawodowych wyszło na tory. Przepuszczony został tylko jeden pociąg, tylko dlatego że z Tarnowskich Gór przywiózł... kolejnych protestujących.

  W demonstracji brali udział pracownicy zakładów kolejowych ze Zduńskiej Woli, Łodzi, Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego.

  - To jedyna forma nacisku na samorządy, które mogą finansować przewozy regionalne. Urzędnicy są kompletnie obojętni na losy pracowników kolei, którzy mogą stracić pracę. Przede wszystkim jednak nie myślą o ludziach, którzy muszą dojeżdżać do pracy czy szkół - denerwowała się biorąca udział we wczorajszym proteście Barbara Stankiewicz z Piotrkowa Trybunalskiego.

  Od przyjęcia postulatów związkowców zaczął wczoraj swoje urzędowanie nowy marszałek województwa Włodzimierz Fisiak. Kolejarze żądają też odstąpienia od planów likwidacji następnych pociągów regionalnych i dotowania kolejowych przewozów pasażerskich.

  - Jeśli z nowego rozkładu jazdy, który zacznie obowiązywać 9 grudnia, zniknie tych dwanaście pociągów, pracę stracą nie tylko dziesiątki kolejarzy. Utrudni to życie także pasażerom, którzy dojeżdżają do pracy, oraz młodzieży i dzieciom, korzystającym z tych połączeń w drodze do szkoły - mówił wczoraj Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność".

  Do stołu negocjacyjnego obie strony mają usiąść w poniedziałek, 4 grudnia. Związkowcy zapowiadają, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, nie wykluczają w najbliższym czasie kolejnych protestów, ze strajkiem włącznie.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.