Wybierz region

Wybierz miasto

  Godziwy zysk kamienicznika - czy wzrosną czynsze w prywatnych budynkach?

  Autor: (mp., kub, and, tyka)

  2007-01-04, Aktualizacja: 2007-01-04 05:45 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Nawet do 12 zł za metr kwadratowy mogą wzrosnąć stawki czynszów w prywatnych kamienicach w naszym województwie. Znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów, która właśnie weszła w życie, zmienia zasady wprowadzania ...

  Nawet do 12 zł za metr kwadratowy mogą wzrosnąć stawki czynszów w prywatnych kamienicach w naszym województwie. Znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów, która właśnie weszła w życie, zmienia zasady wprowadzania podwyżek. Teraz jednym ze składników czynszu jest "godziwy zysk właściciela", który ma być ustalony na poziomie 4 - 5 proc. tzw. wartości odtworzeniowej lokalu w ciągu roku. W Łodzi wynosi ona 2,8 tys. zł za mkw. Pięć procent tej kwoty daje prawie 12 zł miesięcznie, czyli czynsz za 50-metrowe mieszkanie wyniósłby 600 zł.

  - Uciekliśmy z prywatnej kamienicy, bo za czterdzieści kilka metrów płaciliśmy 250 złotych samego czynszu. Ogrzewanie pochłaniało kolejne 300 złotych, dlatego zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie - mówi Anna B. (nazwisko do wiadomości redakcji), która z mężem opuściła prywatną kamienicę na łódzkim Widzewie. - Teraz też płacimy sporo, ale przynajmniej mieszkamy w przyzwoitych warunkach i nie obawiamy się kolejnej wysokiej podwyżki - dodaje Anna B.

  Nowelizacja ustawy nie stawia jednak lokatorów na straconej pozycji. Zanim zgodzą się na wyższy czynsz, mają prawo żądać od właściciela domu uzasadnienia podwyżki i zaskarżyć ją do sądu, jeśli uznają, że jest za wysoka. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy będą płacić dotychczasowe stawki, ale jeśli sąd przyzna rację właścicielowi, będą musieli zwrócić zaległości.

  - Lokatorzy pewnie będą to nagminnie wykorzystywać, sprawy przed sądami potrwają w nieskończoność, więc nie wiem, kto teraz ma więcej praw - my czy lokatorzy - komentuje Andrzej Rozenkowski, prezes Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości w Łodzi.

  Wielu właścicieli kamienic w regionie uspokaja, że nie planują podwyżek. - Lokatorów nie będzie na to stać - uważa Edward Góral, kamienicznik ze Skierniewic, u którego czynsz wynosi 6 - 10 zł za 1 mkw. Z kolei Witold Maćkowiak, współwłaściciel kilku kamienic w Piotrkowie Trybunalskim, jest przekonany, że nowelizacja ustawy niczego nie zmieni.

  - Od dawna wyliczamy czynsz tak, by uwzględniał amortyzację oraz ten godziwy zysk. Czynsz wynosi u nas średnio 4,30 złotego za metr kwadratowy. Podwyżka mogłaby spowodować tylko jedno: więcej lokatorów przestałoby płacić.

  O podwyżkach nie myśli także współwłaścicielka kamienicy w Zgierzu (dane do wiadomości redakcji). - Zawsze mieszkali tu ludzie biedni. Nie stać by ich było na wyższe opłaty. Najpierw musiałabym zrobić generalny remont, a dopiero potem dyktować wyższe ceny. Kłopot w tym, że pieniądze z wpłat od lokatorów wystarczają tylko na rachunki i bieżące konserwacje - tłumaczy.

  Z możliwości podwyższenia czynszu skorzysta natomiast właścicielka kamienicy na Chojnach w Łodzi (zastrzegła anonimowość). Jeszcze nie wie, o ile podniesie stawki ani kiedy to zrobi. - Wymieniłam okna, instalacje w budynku, dach, pomalowałam klatki schodowe. Jest czysto, bezpiecznie, ludzie nie narzekają, więc zaproponuję niewielką podwyżkę. Zacznę od najemców lokali użytkowych, ale maksymalnych stawek nie podyktuję, bo stracę to, co mam.

  W Łodzi do prywatnych właścicieli należy blisko 100 tysięcy mieszkań. Około 750 prywatnymi domami ciągle zarządza miasto, bo właściciele ich nie przejęli albo w toku są sprawy spadkowe. W prywatnych kamienicach w Piotrkowie, Kutnie, Pabianicach i Skierniewicach jest kolejnych kilka tysięcy lokali.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.