Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy uda się w Senacie odzyskać pieniądze na lotnisko i S8

  Autor: (pb,pz)

  2006-12-20, Aktualizacja: 2006-12-20 17:16 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Czy uda się wprowadzić korzystne dla regionu poprawki w budżecie państwa i przeznaczyć 37 mln zł na rozbudowę lotniska im. Reymonta i 10 mln zł na drogę ekspresową S8? Te pieniądze obiecywał premier Jarosław Kaczyński.

  Czy uda się wprowadzić korzystne dla regionu poprawki w budżecie państwa i przeznaczyć 37 mln zł na rozbudowę lotniska im. Reymonta i 10 mln zł na drogę ekspresową S8? Te pieniądze obiecywał premier Jarosław Kaczyński.

  W piątek przeciwko przyznaniu funduszy na te inwestycje głosowali posłowie partii premiera oraz LPR i Samoobrony, w tym 14 parlamentarzystów z województwa łódzkiego. Teraz budżetem zajmie się Senat.

  Marszałek województwa Włodzimierz Fisiak (PO) wystosował w związku z tym list do senatorów z regionu, w którym prosi o poparcie poprawek i apeluje o działanie ponad podziałami politycznymi.

  Jednoznacznie wypowiada się prof. Stefan Niesiołowski, senator PO z Łodzi: - Będę przekonywał kolegów z PiS, że warto poprzeć te poprawki - mówi. - Głosowania nad budżetem nie ma wprawdzie w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Senatu, ale mimo to nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie zajęli się tą sprawą w tym tygodniu.

  Według Czesława Rybki, senatora PiS z Sieradza, Senat w tym roku nie będzie głosować nad budżetem, a i sprawa senackich poprawek nie jest jednoznaczna. - Musimy się zorientować, czy tych 10 milionów na S8 nie ma w budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  - Gdyby okazało się, że są, nie będzie potrzeby wpisywania tej inwestycji do budżetu. Jednak w przeciwnym wypadku na pewno wniesiemy poprawkę - mówi senator Rybka. Jego zdaniem, posłowie z jego partii odrzucili poprawki dotyczące lotniska i S8, bo byli przekonani, że pieniądze na te inwestycje i tak będą, tyle że nie w budżecie.

  Wątpliwości ma także Elżbieta Więcławska-Sauk, senator PiS z Łodzi, która twierdzi, że zależy jej na dofinansowaniu lotniska i drogi S8, ale... - Chcąc wnieść poprawkę do budżetu, trzeba wskazać źródło finansowania. Dziś jeszcze nie wiem, skąd wziąć na to pieniądze. Poza tym należy się zastanowić, czy na pewno trzeba lotnisko finansować z budżetu państwa. Są jeszcze przecież fundusze europejskie, pieniędzy z Unii jest tak dużo, że nie potrafimy ich "przejeść" - uważa senator Więcławska-Sauk.

  Jeśli nie będzie politycznej woli dotrzymania obietnicy złożonej przez premiera w Łodzi, ewentualne poprawki Senatu i tak odrzuci Sejm. Czyli - wszystko zależy od decyzji Jarosława Kaczyńskiego. Czekamy na nią - podobnie jak prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, który wierzy premierowi - ze spokojem.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.