Wybierz region

Wybierz miasto

  Czerwony pasek za religię? - rozmowa z prof. Edmund Wittbrodt

  Autor: Joanna Leszczyńska

  2006-12-16, Aktualizacja: 2006-12-16 01:13 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Joanna Leszczyńska: Roman Giertych, minister edukacji, chce, aby oceny z religii i etyki były wliczane do średniej ocen, decydującej m.in. o tym, czy uczeń dostanie świadectwo z czerwonym paskiem.

  Joanna Leszczyńska: Roman Giertych, minister edukacji, chce, aby oceny z religii i etyki były wliczane do średniej ocen, decydującej m.in. o tym, czy uczeń dostanie świadectwo z czerwonym paskiem. Podoba się panu ten pomysł?

  Edmund Wittbrodt (senator PO, były minister edukacji narodowej): Nie, bo religia nie powinna decydować o tym, czy ktoś przechodzi do następnej klasy z gorszą lub lepszą średnią lub o pozycji ucznia na kolejnym etapie edukacji - po ukończeniu podstawówki czy gimnazjum. Religia to przedmiot zupełnie inny niż polski czy matematyka.

  Nie powinien być oceniany?

  - Może być, to mi nie przeszkadza, ale trudno, żeby sprawa wiary decydowała o średniej ocen.

  Uczniowie walczą o jak najlepsze świadectwa. Może to ich zmotywuje do poświęcenia większej uwagi temu przedmiotowi?

  - Nie sądzę, bo na ogół katecheci wystawiają uczniom dobre i bardzo dobre oceny, więc ta ocena może zawyżyć im średnią. Stracić mogą natomiast ci, którzy zamiast religii wybrali etykę, ale nie mają tego przedmiotu, bo brakuje nauczycieli. Te osoby mogą się czuć pokrzywdzone.

  Rozwiązanie Giertycha podnosi jednak rangę religii w szkole. Być może wesprze to szkołę w jej problemach wychowawczych z młodzieżą?

  - Myślę, że to nie będzie miało żadnego wpływu. W oświacie jest dużo ważniejszych spraw do załatwienia, które miałyby rzeczywisty wpływ na zachowanie i kształtowanie postaw. Chociażby skupienie się na dokształcaniu nauczycieli, którzy potrafiliby rozbudzać zainteresowania młodzieży czy szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych. Propozycja pana Giertycha nie jest właściwym instrumentem, który może zmienić sytuację w polskich szkołach. To, że ktoś się nauczy 10 przykazań i prawd wiary, nie będzie się wprost przekładać na jego zachowanie. Z ubolewaniem patrzę na to, że społeczeństwo polskie, które w przeważającej części jest wierzące, zachowuje się wbrew przykazaniom religii. Kiedy rozmawiam z przedstawicielami państw Unii Europejskiej, dziwią się, dlaczego w katolickim kraju jest tyle nienawiści, dlaczego nie potrafimy ze sobą normalnie rozmawiać. Wystarczy spojrzeć na tych, którzy najgłośniej deklarują swoją wiarę, czyli polityków LPR i Samoobrony, i skojarzyć to z tym, co się w Polsce ostatnio dzieje. Wtedy okaże się, czy religia pomaga w realizacji dziesięciu przykazań.

  Na wliczanie oceny z religii do średniej ocen nalegał episkopat. Co chce osiągnąć Roman Giertych, forsując to rozwiązanie?

  - Być może to próba zjednania sobie hierarchów Kościoła, a może szuka poparcia w Radiu Maryja?

  Biskupi proponują również, by religia była jednym z przedmiotów na maturze. Jak pan to ocenia?

  - Mam wątpliwości. Skoro na maturze nie ma miejsca dla takich przedmiotów jak matematyka, to nie wiem, czy dokładanie religii jest właściwe.

  Magdalena Środa, etyk z Uniwersytetu Warszawskiego, twierdzi, że poziom nauczania religii w polskich szkołach jest różny, a jej wątpliwości budzi to, że katecheci nie są objęci ministerialną kontrolą.

  - Poziom katechetów jest z pewnością różny, tak jak i w przypadku nauczycieli innych przedmiotów. Czy jednak katecheci powinni być objęci ministerialną kontrolą? Umowa konkordatowa tego nie przewiduje. Myślę, że potrzebny jest zdrowy kompromis. Nie musi to być kontrola formalna, ale byłoby dobrze, aby wypracować porozumienie między szkołą i parafią. Znam wiele takich przykładów, choć słyszałem też o konfliktach. Być może zatem warto byłoby ustalić pewne zasady.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.