Wybierz region

Wybierz miasto

  Budżet 2007 <font color="#FF0000">- 14 posłów PiS, LPR i Samoobrony z naszego regionu głosowało przeciw nam!</font>

  Autor: (pb)

  2006-12-18, Aktualizacja: 2006-12-18 07:30 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Sprawdził się czarny scenariusz: w przyszłorocznym budżecie uchwalonym w piątek przez Sejm, nie ma pieniędzy na rozbudowę łódzkiego lotniska ani na trasę ekspresową S8 Wrocław - Łódź - Warszawa.

  Sprawdził się czarny scenariusz: w przyszłorocznym budżecie uchwalonym w piątek przez Sejm, nie ma pieniędzy na rozbudowę łódzkiego lotniska ani na trasę ekspresową S8 Wrocław - Łódź - Warszawa. "Zawdzięczamy" to między innymi 14 posłom PiS, LPR i Samoobrony z regionu łódzkiego, którzy w tej sprawie głosowali na "nie". Sytuację mogą jeszcze uratować senatorowie, którzy mają się zająć budżetem w środę i czwartek.

  Piotrkowski senator PiS Zbigniew Rau powiedział nam wczoraj: - Będziemy przekonywać kolegów z klubu, że warto przeznaczyć pieniądze na te inwestycje.

  Jest bardzo prawdopodobne, że wniesiemy w tej sprawie poprawki. Jego klubowa koleżanka Elżbieta Więcławska-Sauk zadeklarowała wczoraj: "Będę przekonywała kolegów z klubu PiS, że warto jednak przegłosować poprawki w sprawie łódzkiego lotniska i drogi S8".

  Senator Stefan Niesiołowski (PO) zapowiada, że Platforma wniesie dwie poprawki: w sprawie przyznania 37 milionów na lotnisko i 10 milionów na trasę S8. Zapewnił nas, że w tym tygodniu będzie prowadził "akcję" wśród senatorów PiS i postara się ich nakłonić do poparcia korzystnych dla nas zapisów w budżecie.

  Przed uchwaleniem budżetu w Sejmie odbyły się głosowania nad poprawkami, w tym dotyczącymi dofinansowania lotniska im. Reymonta w Łodzi kwotą 37 mln zł, drogi S8 (10 mln zł), a także łódzkiego Sądu Okręgowego (35 mln zł). Wszystkie przepadły.

  Przeciw zagłosowali nasi posłowie: Małgorzata Bartyzel, Jarosław Jagiełło, Dariusz Seliga, Piotr Krzywicki, Krzysztof Maciejewski, Marek Matuszewski, Tadeusz Woźniak, Paweł Zalewski i Marek Jurek (wszyscy z PiS), a także Mirosław Orzechowski, Arnold Masin i Daniel Pawłowiec - z LPR oraz Marek Wojtera z Samoobrony. W sprawie drogi S8 z dyscypliny partyjnej wyłamała się Grażyna Tyszko z pabianickiej Samoobrony, która zagłosowała na "tak". Krzywicki poparł wprawdzie (jako jedyny w klubie PiS) swój postulat dotyczący przyznania na lotnisko 37 mln zł, ale sprzeciwił się identycznym poprawkom zgłoszonym przez PO i SLD.

  - Żeby przeszła nasza poprawka w sprawie lotniska, zabrakło kilkunastu głosów. Gdyby poparli ją wszyscy posłowie z Łódzkiego, byłaby szansa. A tak nasz region znowu będzie niedofinansowany - komentuje Cezary Grabarczyk z PO. Anita Błochowiak z SLD dodaje: - Wielokrotnie rozmawialiśmy, że w ramach "klubu łódzkiego" będziemy ponad podziałami politycznymi. Widać jednak, że nad jego dobrem przeważyły interesy partyjne niektórych kolegów.

  W październiku, goszcząc w Łodzi, premier Jarosław Kaczyński deklarował, że lotnisko dostanie w przyszłym roku 37 mln zł. Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki mówił w wywiadzie dla "DŁ", że efektem jego przyjaźni z premierem powinno być właśnie przyznanie wspomnianych ponad 30 mln złotych.

  Kajus Augustyniak, rzecznik prezydenta Łodzi, zapytany o komentarz w tej sprawie, powiedział jedynie tajemniczo: - Prezydent Kropiwnicki wierzy premierowi i ze spokojem czeka na dalszy bieg wydarzeń.

  Leszek Krawczyk, prezes łódzkiego portu lotniczego, martwi się, że niekorzystny wynik sejmowych głosowań opóźni rozwój lotniska: - W planach na przyszły rok mamy rozpoczęcie budowy terminalu, w którym znajdzie się 14 stanowisk do odprawiania pasażerów, a także płyty postojowej dla samolotów oraz parkingu. Inwestycje trzeba będzie przełożyć.

  W budżecie państwa zapisane zostało 30 mln zł na dokończenie budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego, a także: 6,5 mln zł na potrzeby Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, 1,5 mln zł na przyspieszenie prac nad budową drogi S14 między Pabianicami i Aleksandrowem oraz 1 mln na rozpoczęcie budowy obwodnicy Brzezin (trzy ostatnie poprawki zgłosił Jarosław Jagiełło, szef łódzkiego PiS).

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.