Wybierz region

Wybierz miasto

  Biopaliwo przekonuje nielicznych

  Autor: (md)

  2007-01-08, Aktualizacja: 2007-01-08 07:31 źródło: Polska Dziennik Łódzki

  Na niektórych stacjach benzynowych w województwie łódzkim kierowcy mogą już tankować biopaliwo. Biodiesel, bo pod taką nazwą jest sprzedawane, kosztuje (zależnie od stacji) od 3,45 do 3,50 zł, czyli o około 15 gr mniej ...

  Na niektórych stacjach benzynowych w województwie łódzkim kierowcy mogą już tankować biopaliwo. Biodiesel, bo pod taką nazwą jest sprzedawane, kosztuje (zależnie od stacji) od 3,45 do 3,50 zł, czyli o około 15 gr mniej niż olej napędowy.

  - Mniej więcej co szósty tankujący klient, który dotychczas jeździł na oleju napędowym, teraz wlewa do baku biopaliwo - mówi Józef Stępień, właściciel dwóch stacji benzynowych w powiecie piotrkowskim. - Chwalą je, bo jest tańsze, a silnik chodzi ciszej niż na normalnym oleju.

  Biodiesel to olej napędowy z 20-proc. dodatkiem estrów olejów roślinnych. Jego spalanie nie szkodzi środowisku, bo jest nietoksyczny, a właściciele diesli nie muszą dokonywać żadnych przeróbek w autach.

  Według Józefa Stępnia, liczba chętnych na biodiesla wciąż rośnie, mimo ostrzeżeń części producentów samochodów, że to paliwo może doprowadzić do defektów silnika.

  Wśród kierowców biodiesel wciąż ma więcej przeciwników niż zwolenników.

  - Mam w aucie nowoczesny silnik Diesla i nie korzystam z biopaliwa, bo jestem pewien, że nie wytrzymałby tego układ wtryskowy - mówi właściciel citroena C5 z Łodzi. - Nie znam zresztą nikogo, kto by je tankował.

  * * * *

  Jedynym polskim producentem biodiesla jest Rafineria w Trzebini. W ostatnich dniach zawiesiła jednak produkcję, bo - według kalkulacji firmy - po rozporządzeniu Ministerstwa Finansów, zmniejszającym ulgi w akcyzie, rafineria w 2007 r. mogłaby stracić od 2,5 mln zł do 3 mln zł netto na tej produkcji.

  Sonda

  Czy uczniom należy zabronić korzystania z telefonów komórkowych w szkole?

  • tak (64%)
  • nie (36%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.